Projekt - Výuka, nácvik a osvojení provádění invazivních
výkonů v neodkladné a kritické péči na trenažérech
a interaktivních modulech

Evropský sociální fond
Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti.

Registrační číslo: CZ.2.17/3.1.00/32344

Cílem projektu bylo umožnit skutečný nácvik invazivních výkonů pro studenty lékařské fakulty a lépe připravit lékaře při provádění výkonů, které, pokud jsou špatně provedeny, mohou poškodit pacienta.

Projekt umožnil osvojit si techniky, získat určitou rutinu a praktické dovednosti při provádění invazivních výkonů kritické a neodkladné péče. Pro studenty medicíny je i ve velké fakultní nemocnici nereálné osvojit si v předepsaném počtu invazivní výkony neodkladné péče na pacientech. Jedinou možností do budoucnosti je umožnit nácvik na modelech, aby výkony, jejichž provedení často rozhoduje doslova o životě nebo smrti, prováděl lékař teoreticky i prakticky dokonale připraven. Tento problém je v zahraničí již léta řešen nácvikem v interaktivních učebnách na modelech a trenažérech umožňujících téměř dokonalé napodobení fyziologie i funkčnosti lidského těla a mladí lékaři a studenti mají možnost prakticky provádět nutné výkony až po dosažení takového stupně připravenosti, kdy je mohou provádět na pacientech.

Projekt byl určen studentům 2. LF UK, zejména v oborech poskytujících neodkladnou péči, tj. především anestezie a resuscitace, urgentní medicína, traumatologie a chirurgie, a všem ostatním studentům, kteří plánují pracovat na jednotkách intenzivní péče. Výkony jako punkce tělesných dutin, katetrizace centrálního žilního systému, zajištění dýchacích cest intubací i otevřením dýchacích cest apod., nemají lékaři kde si v dostatečném počtu osvojit. Projekt umožnil vznik v ČR zcela unikátní učebny a změnil tak dosud naprosto nevyhovující (z hlediska připravenosti na výkon povolání) systém výuky medicíny.

Řešitel projektu: prim. MUDr. Jiří Zika