Program chirurgie jícnu a žaludku

Charakteristika programu

Mezi tradiční a již několik desetiletí rozvíjený program kliniky patří chirurgie jícnu a žaludku, kterou zajišťujeme v celém rozsahu benigních a maligních diagnóz.

Mezi nejčastěji zastoupené onemocnění patří zhoubné i nezhoubné nádory jícnu, kardie a žaludku,refluxní choroba jícnu, brániční kýly, achalázie jícnu, perforace a poleptání jícnu.

V posledních 5 letech byl na našem pracovišti ošetřen nejvyšší počet nemocných s maligním onemocněním jícnu a kardie v České republice a patříme v tomto směru mezi jedno z nejvýznamnějších pracovišť.

Výkony

- Chirurgie jícnu a žaludku pro maligní a benigní onemocnění

Resekce jícnu (ezofagektomie) s náhradou žaludkem, tenkým a tlustým střevem pro benigní a maligní nádory, perforace a poleptání jícnu, totální a parciální resekce žaludku (gastrektomie)

Otevřené a miniinvazivní techniky

- Chirurgie bráničních kýl a refluxní nemoci jícnu

Laparoskopické antirefluxní plastiky a řešení bráničních kýl, včetně recidív po předchozích operacích. Plastiky hiatu protetickými materiály a prodlužovací operace jícnu (Collisova gastroplastika)

- Chirurgie achalázie jícnu

Laparoskopická myotomie jícnu

- Chirurgie divertiklů jícnu

Operace Zenkrova divertiklu, miniinvazivní operace epifrenálního divertiklu

- Endoskopické výkony diagnostické a terapeutické, implantace stentů

Divize chirurgie jícnu a žaludku

MUDr. Alexandr Pazdro – vedoucí lékař divize
MUDr. Tomáš Haruštiak
MUDr. Martin Šnajdauf
MUDr. Hana Mrázková
Prim. MUDr. Jiří Tvrdoň
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc.
Prof. MUDr. Robert Lischke, PhD
Koordináror:

Multidisciplinírní tým (rentgenolog, gastroenterolog, chirurg, onkolog, patolog, ): Pondělí - 13:00

Speciální ambulance pro onemocnění jícnu a žaludku

Kontaktní telefon pro objednání: 224 438 078

Pondělí : 9:30 - 12:30 hod.
MUDr. Alexandr Pazdro, MUDr, Hana Mrázková

Čtvrtek: 9:30 - 14:30 hod.
MUDr. Tomáš Haruštiak, MUDr. Martin Šnajdauf

Projekty

Endoskopická versus laparoskopická myotomie v léčbě idiopatické achalasie jícnu - randomizovaná kontrolovaná studie

Hlavní řešitel: Prof. Dr. Thomas Rösch, Universitní nemocnice Hamburg ve spolupráci s Doc. MUDr. Janem Martínkem, Ph.D., Klinika hepatogastroenterologie, IKEM, NCT registrace: NCT01601678, Schválení IRB v Hamburgu

Časné hodnocení efektivity neoadjuvantní chemoterapie u karcinomu jícnu a ezofago-gastrické junkce pomocí FDG-PET/CT vyšetření.

Grant IGA MZČR NT 12331-5

Hlavní řešitel: MUDr. Tomáš Haruštiak