Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

BAHA centrum dětské ORL UK 2 l.f. FNM

Základní tým je:

Foniatr  

MUDr. Petr Myška                            

email: petr.myska@lfmotol.cuni.cz 
tel.:224 432 696   event.: 7

Koordinátor  

as.MUDr. Jiří Skřivan, CSc             

email: jiri.skrivan@fnmotol.cz 

tel.:224 432 601 

Co to je BAHA ? 

Baha je systém pro přímé vedení zvuku kostí ( zvukový procesor + titanový šroub/ implantát + spojka procházející kůží/abutment. Zvuk, který přichází do zvukového procesoru je tak přenášen přímo do kosti a kostním vedením do vnitřního ucha – zvuk „obejde“ středouší.

Indikace ( kdy je BAHA potřeba):  

Když nemohou pomoci běžná sluchadla pro vzdušné vedení.

Mezi indikace patří:  Oboustranná atrézie zvukovodů a středouší,  oboustranný chronický zánět zvukovodu, středouší, nebo středoušní onemocnění, které nelze řešit chirurgicky. Základní podmínkou je dostatečná kostní rezerva. O vhodnosti sluchadla se můžete poradit se svým ošetřujícím foniatrem.

Novější indikace:  Ve světě se se BAHA aplikuje i při jednostranné převodní nedoslýchavosti a při jednostranné hluchotě, zvané také single sided deafness. V ČR nejsou tyto indikace hrazeny z běžného zdravotního pojištění.

Výhody

Na rozdíl od sluchadel pro vzdušné vedení, při používání BAHA odpadají potíže způsobené uzavřením zvukovodu ušními tvarovkami. Pacienti s trepanační dutinou po radikálních operacích chronického zánětu středouší mají často problémy se zpětnou vazbou. Ty při používání Bahy odpadají.

Dále oproti sluchadlům pro vzdušné vedení je u přenosu přímým kostním vedením daleko menší zkreslení zvuku.

Výsledky rekonstrukční chirurgie vnějšího a středního ucha se nedají vždy předvídat a pacientovi hrozí určitá rizika. Navíc sluchvý zisk po operaci nemusí být uspokojivý. Naproti tomu jsou výsledky zavedení Bahy včetně sluchového zisku předvídatelné

 U tradičních kostních sluchadel je problémem komfort nošení a stabilita umístění na hlavě, nezanedbatelný je estetický efekt a rozdíl je především v kvalitě přenosu zvuku, která je výrazně lepší při přímém kostním vedením BAHA.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY