Jednotka intenzivní a resuscitační péče – NEO3, NEO4

tel.: 224 432 107
e-mail: hana.kucerova@fnmotol.cz

Observační box

tel.: 224 432 135 (NEO3), 224 432 131 (NEO4)

Pro poskytování intenzivně-resuscitační a intenzivní péče o novorozence máme k dispozici 14 lůžek (inkubátory, vyhřívaná lůžka pro intenzivní péči) plně vybavených nejmodernější technikou. V rámci statutu perinatologického centra jsou našimi pacienty především těžce nezralí a kriticky nemocní novorozenci se selhávajícími životními funkcemi, s  nutností ventilační a oběhové podpory.

Vzhledem k umístění našeho oddělení v největší dětské nemocnici s kompletním zázemím konziliárních služeb ve všech oborech dětského lékařství (neurologie, kardiologie, chirurgie, neurochirurgie, anesteziologie, plastické chirurgie, genetiky, očního lékařství, hematoonkologie a dalších), máme exkluzivní roli v péči o novorozence s komplexními vrozenými vadami. Úzce spolupracujeme s dětským Kardiocentrem v péči o novorozence s vrozenými vadami srdce a poruchami rytmu, zvláště při jejich nízké porodní hmotnosti. Jsme jedním ze 2 českých center zajišťujících časné operace rozštěpových obličejových vad. Výjimečná je také péče o novorozence s vrozenými vadami centrálního nervového systému a rozštěpovými vadami páteře. Hospitalizujeme též novorozence, u kterých je indikována řízená hypotermie a monitorace aEEG.  Úzce spolupracujeme s dětskými specializovanými fyzioterapeuty a rehabilitační metody zavádíme v indikovaných případech ve velmi časném věku.

Každý náš malý pacient má svojí ošetřující sestru a lékaře, kteří jsou příslušně kvalifikovaní a mohou tak poskytovat vysoce kvalitní i tu nejnáročnější péči o novorozence. Péče probíhá ve spolupráci s rodiči, kteří mohou své děti během dne nejen navštěvovat, ale pokud to momentální provoz a zdravotní stav dítěte dovolí, také se přímo zapojit do jejich ošetřování (např. přebalování, péče o pokožku) a klokánkování.

Uvědomujeme si, že pokud bude vaše miminko vyžadovat léčbu, kterou zabezpečuje naše specializované pracoviště, pravděpodobně si projdete obdobím plným strachu, obav, ale i naděje a radosti. Naši lékaři a sestry se vám budou snažit pomoci tuto nelehkou životní situaci zvládnout.