Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Specializace

Centrum se zaměřuje na problematiku dětí s postižením, především s kombinovanými vadami tak, aby byly pokud možno co nejlépe naplňovány "zvláštní potřeby" dětí a jejich rodin. Protože se v případě dětí s postižením jedná o problematiku nejen zdravotní, je potřeba koordinovat oblast zdravotní, sociální i spec. pedagogické péče. Celý program činnosti je vystavěn na individuálním přístupu ke každému dítěti a jeho specifickým potřebám.

Na základě diagnostiky vytváříme individuální program terapeutické a rehabilitační péče pro děti s postižením. O děti a jejich rodiny, s ohledem na problematiku postižení a s ní spojenými potřebami, pečujeme dlouhodobě. Vyhledáváme možnosti další pomoci převážně ve FN v Motole a místě bydliště dítěte. Podporujeme tyto děti při zajišťování nároků sociální a zdravotní péče a při integraci do škol a společnosti vůbec.

Pracujeme ambulantní formou a to v programech:

  1. sociálně - pediatrické poradny - pro děti s postižením či poruchou vývoje od 1 do 18 let věku - pediatr provádí diagnostiku, navrhuje další postup, terapii, koordinuje další péči
  2. centrum multidisciplinární péče pro děti s perinatální zátěží ve FN v Motole. Jedná se o projekt , který je podpořen grantem z Norska. Projekt je vytvořen pro děti, které se narodily ve FN v Motole a jejich zdravotní stav po narození vyžaduje další odborné sledování do konce prvního roku života. To se opírá o odborné ambulantní složky spolupracující v rámci daného projektu. Jednotliví odborníci se zapojují do sledování dětí s diagnózou praematurity či jinak kriticky nemocných novorozenců - kojenců. Část těchto novorozenců vyžaduje další sledování v ambulantní péči, poskytnutí specializované péče a supervizi svého zdravotního stavu a vývoje. Na projektu se podílejí lékaři Centra komplexní péče pro děti s poruchami vývoje Pediatrické kliniky, neonatologického oddělení, fyzioterapeuti Kliniky rehabilitačního lékařství. Na dalším sledování zdravotního stavu některých dětí participují další odborníci - pneumolog, gastroenterolog, oční lékař a neurolog, psycholožka, ergoterapeutka.
  3. ergoterapie - poradna je součástí péče o děti s perinatální zátěží (viz výše) a další děti v programu "Máš šikové ruce" dotovaného grantem Magistrátu hlavního města Prahy. Je zaměřena na individuální podporu vývoje jemné motoriky dětí, rozvíjí schopnosti soustředění, koordinace pohybu apod.
  4. poradna pro nadměrně plačící kojence (excesivní pláč) je zaměřena na řešení problému neklidných, nadměrně plačících novorozenců a kojenců, rodinám se věnuje psycholožka s výcvikem v dané problematice i za pomoci video-analýzy interakce.

Vedoucí pracoviště je MUDr. M. Kašparová (telefonické spojení: 224 433 790 , 791)

Ambulance - je umístěna v pavilonu č. 15 ve starší zástavbě nad jižní vrátnicí

Ordinační hodiny:

Po 8.00 - 11.30 13.00 - 15.00
Út 8.00 - 11.30
13.00 - 15.30 riziková poradna
St 8.00 - 11.30
13.00 - 15.30 riziková poradna
Čt 8.00 - 11.30
13.00 - 15.00
8:30 - 11:30 13:00 - 14:00
Po, Út, St 8.00 - 12.30 program ergoterapie
 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

developed by MEDIA FACTORY