Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Funkční vyšetřování plic

Používané metody:

1. Metoda NEP

Tato zcela neinvazivní metoda slouží pro vyšetření průchodnosti dýchacích cest dětí (např. obstrukce dýchacích cest) bez nutnosti provádění usilovných výdechových manévrů. K ústům dítěte se pomocí masky přivádí malý negativní tlak (asi jako když pijeme brčkem) a tak nahrazujeme usilovný výdech vyšetřovaného dítěte.

2. Impulzní oscilometrie

Tato zcela neinvazivní metoda slouží pro vyšetření průchodnosti dýchacích cest a parametrů odvozených ze změn plicních objemů (např. při tzv. zadrženém vzduchu). Během klidového dýchání se k ústům pacienta přivádějí z vnějšího zdroje jemné tlakové signály (impulzy). Pomocí počítačového zpracování pak vyhodnocujeme průchodnost horních a dolních dýchacích cest, a to zcela bez nutnosti provádění usilovných výdechových manévrů dítěte.

3. Analýza klidového dechového vzoru

Tato zcela neinvazivní metoda slouží posouzení vlastností klidového dýchání vyšetřovaného dítěte a jejich porovnání s vlastnostmi normálními (s referenčními hodnotami). Vyšetřování nevyžaduje žádnou aktivitu vyšetřovaného dítěte.

4. Vyšetření plicní pružnosti

Tato semi-neinvazivní metoda slouží pro vyšetření pružných vlastností plic (tuhá, nebo naopak více poddajná plicní tkáň) pomocí zavedení malé jícnové sondy (katetru). Vyšetření probíhá během klidového dýchání vyšetřovaného dítěte a nevyžaduje žádnou jeho aktivitu.

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY