Chirurgická klinika 2. LF UK a FN Motol

Kongres Koloproktologické sekce ČCHS ČLS JEP

Chirurgická klinika UK. 2. LF a FN Motol je přímým pokračováním motolského chirurgického pracoviště, jehož tradice začíná otevřením Nemocnice v Motole v roce 1943. Zárukou kvality od samotného počátku byli již první přednostové, významní českoslovenští chirurgové, profesoři Jiří Diviš a Bohuslav Niederle.

Chirurgická klinika nabízí a poskytuje pacientům komplexní chirurgickou, ambulantní poradenskou a nemocniční péči v oboru, tzn. všeobecnou a břišní chirurgii, traumatologii dutiny břišní a hrudní a nově také plastickou chirurgii. K této péči využívá Chirurgická klinika ambulance, specializované poradny, endoskopické pracoviště, operační sály, lůžková oddělení a jednotku intenzivní péče.

Odborné zájmy a specializace chirurgické kliniky:

• chirurgie zažívacího traktu, zejména chirurgická léčba benigních i maligních onemocnění tenkého a tlustého střeva a konečníku, včetně funkčních poruch
  • chirurgie žlučových cest a pankreatu, včetně miniinvazívních přístupů
  • chirurgie benigních a maligních chorob gastroduodena, včetně extenzívních lymfadenektomií při operacích pro nádor
  • chirurgická léčba onemocnění štítné žlázy a příštitných tělísek, včetně reoperací
  • moderní přístupy ošetření břišních kýl
  • komplexní péče o chirurgická onemocnění prsu
  • diagnostika a chirurgická léčba lymfedému
  • chirurgická intenzívní péče, včetně parenterální a časné enterální výživy
  • endoskopie orální i aborální části GIT
  • funkční vyšetření anorekta
  • peroperační endoskopie žlučových cest
  • ošetřování úrazů dutiny břišní a hrudní
  • péče o stomiky v Edukačním a tréninkovém centru pro stomiky
  • spolupráce v péči o polytraumatizované a těžce poraněné v Traumacentru FN Motol
  • celé spektrum kosmetické chirurgie
  • rekonstrukce prsu po ablaci
  • řešení defektů kůže ve všech lokalizacích
  • odstranění nezhoubných i zhoubných kožních nádorů
  • redukce prsů při gigantomastii
  • chirurgie ruky
  • ošetření rozsáhlých poranění obličeje
  • mikrochirurgie – volný přenos tkáňových celků

Chirurgická klinika vede pregraduální výuku chirurgie pro studenty 2. lékařské fakulty a je místem státních rigorozních zkoušek z chirurgie, nově vede také postgraduální přípravu v chirurgii pro lékaře v atestační přípravě. Je školícím pracovištěm v postgraduálním doktorandském studiu v oboru experimentální chirurgie včetně přípravy v MD/Ph.D. programu.

Představení oddělení

Přednosta

prof. MUDr. Jiří Hoch, CSc.

2 2443 4100, 4101

jiri.hoch@fnmotol.cz