Úvod

Gynekologicko-porodnická klinika poskytuje péči v celém rozsahu oboru gynekologiea porodnictví. Onkogynekologické centrum patří mezi tři největší onkogynekologická centra v České republice a má statut Evropského onkogynekologického centra. Dalšími směry je péče o ženy s onemocněním prsu a urogynekologie. Klinika je uznaným perinatologickým centrem, a to včetně komplexní péče o extrémně nezralé novorozence s regionální a celostátní působností.

Nové metody a postupy:

• V terapii karcinomu vulvy byla do standardního léčebného postupu zařazena peroperační   detekce a exstirpace sentinelové lymfatické uzliny (alternativa ke kompletní inguinální lymfadenektomii), která významně snižuje pooperační morbiditu pacientek (zejména lymfedémy dolních končetin).
• Do léčby karcinomu děložního hrdla byly zavedeny méně radikální postupy postavené na  detekci sentinelové lymfatické uzliny, což u vybraných skupin žen snižuje rozsah operace a tím redukuje i pooperační morbiditu (zejména lymfedémy dolních končetin a poruchy kontinence a evakuace močového měchýře).
• Mezi postupy léčby u mladých žen v časném stádiu karcinomu děložního hrdla, které plánují  těhotenství, byl zařazen fertilitu zachovávající léčebný algoritmus.

Unikátní přístrojové vybavení:
• terapeutický CO2 laser k léčbě premaligních změn na vulvě a pochvě