Úvod

Gynekologicko-porodnická klinika poskytuje péči v celém rozsahu oboru gynekologie a porodnictví. Na klinice působí Onkogynekologické centrum pro pacientky s nádorovými onemocněními reprodukčních orgánů.  V rámci Centra pro léčbu vrozených anomálií reprodukčních orgánů ženy se lékaři se specializací v dětské a dorostové gynekologii věnují  problematice chirurgické úpravy různých vrozených vad zejména dělohy a pochvy.  Dále se lékaři kliniky mnoho let věnují chirurgické úpravě  poklesu gynekologických orgánů a diagnostice a léčbě močové inkontinence a to jak chirurgickými tak i nechirurgickými metodami léčby. Neméně významná je chirurgická endoskopická péče o ženy s různými nezhoubnými či zhoubnými nádory gynekologických orgánů.  Klinika je uznaným perinatologickým centrem s velmi moderním porodním sálem, který je tvořen samostatnými porodními pokoji s vlastním sociálním vybavením. Nedílnou součástí poskytovaných zdravotních služeb je komplexní péče o extrémně nezralé novorozence s regionální a celostátní působností. Každoročně se na klinice narodí okolo 3.500 dětí. Lékaři kliniky se podílí na výzkumu a vědecké práci. Ve spolupráci s Centrem reprodukční medicíny a pražským IKEM běží na klinice studie experimentální transplantace dělohy v léčbě absolutního děložního faktoru neplodnosti.

Klinika se nachází v 5.patře budovy nemocnice pro dospělé. Ambulantní trakt je lokalizován mezi uzly A a D, kde se nachází většina specializovaných ambulancí kliniky. Endoskopická ambulance, ambulance dětské a dorostové gynekologie a onkogynekologická ambulance se nachází v přízemí u uzlu D. Všechna lůžková oddělení jsou umístěna na uzlech B a C. Každé oddělení disponuje pokoji pro pacienty s maximálně třemi lůžky a vlastním socialním vybavením pro dva pokoje. Na každém oddělení jsou k dispozici hojně využívané nadstandardní lůžkové pokoje. Na každém oddělení pracuje zkušený a specializovaný tým složený z lékařů, porodních asistentek a zdravotních sester.

Gynekologicko-porodnická klinika 2. LF UK