Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Poučení pro nastávající maminky

                                                                              Poučení pro nastávající maminky

 Vážená nastávající maminko,

      dovolte, abychom Vás přivítali na gynekologicko - porodnické klinice FN Motol.

      Vzhledem k tomu, že jste se rozhodla porodit v naší porodnici, rádi bychom Vám poskytli několik informací týkajících se našeho  zařízení.

      Při návštěvě poradny pro těhotné (nová budova 5.patro výtah A) obdržíte poučení, které je třeba spolu s dalšími pokyny a doporučeními znát a dodržovat. V případě jakéhokoliv neporozumění nebo dalších Vašich otázek Vám ochotně poskytnou radu porodní asistentky a lékaři naší poradny pro těhotné.

      Porod můžete očekávat každým dnem, a proto si v klidu přichystejte nezbytné věci a nenechte se ničím zaskočit. Máte také čas informovat svého partnera a své známé o skutečnostech, které jste se z tohoto poučení dozvěděla.

 Co si vzít s sebou  do porodnice?

.D o k l a d y:

 • Vdané ženy  - oddací list, dohodu o jménu dítěte (vyplněná a podepsaná oběma partnery), těhotenský průkaz, průkaz pojištěnce, občanský průkaz
 • Svobodné ženy  - rodný list, dohodu o jménu dítěte, těhotenský průkaz, průkaz pojištěnce, občanský průkaz, popřípadě doklad o přiznání otcovství vystavený kteroukoliv rodnou matrikou v ČR
 • Rozvedené ženy - rodný list, rozvodový list, dohodu o jménu dítěte, popřípadě doklad o přiznání otcovství, těhotenský průkaz, průkaz pojištěnce, občanský průkaz
 • Cizinky -  pas, průkaz pojištěnce, těhotenský průkaz, dohodu o jménu dítěte, oddací a rodný list
 • Samoplátci - musí projít pokladnou cizineckého oddělení, dohodu o jménu dítěte
 • Kontakt na prektického lékaře pro děti a dorost, který bude novorozence přebírat do péče

O s o b n í   v ě c i :

       Pro pobyt na porodním sále si připravte  toaletní potřeby:

ručník, mýdlo, kartáček a pastu na zuby, papírové kapesníčky, jelení lůj, omyvatelnou obuv na přezutí, léky, které dlouhodobě užíváte. Ostatní Vaše osobní věci si dejte do vhodného menšího zavazadla ( nadměrná zavazadla není možné bezpečně a hygienicky na porodním sále uložit).

       Pro ochranu Vašich osobních věcí a v zájmu dodržení hygienických opatření na porodnici je vhodné, abyste při příchodu na porodní sál a během pobytu na porodnici neměla u sebe větší částky v hotovosti, cennosti a šperky. Přijímající porodní asistentkou budete poučena o možnosti úschovy Vašich cenných věcí. Vhodné je předat tyto cenné věci Vašemu doprovodu nebo je uložit  v trezoru v přijímací kanceláře centrálního příjmu.  Své další věci si máte možnost uzamknout ve skříni na porodním pokoji.

      Při pobytu v našem zařízení Vám doporučujeme, abyste si nenechávaly  nikde volně položené mobilní telefony, cenné věci, kabelky, peněženky.  Tato opatření se týkají nejen Vás maminek, ale i Vašich doprovodů u porodu a návštěv. Předejdete tak možnosti ztráty Vašich osobních  věcí.       

 

V zavazadle si s sebou přineste:                                       

 • Toaletní potřeby v toaletní taštičce, 2  ručníky rozdílných barev                            
 • Obuv na přezutí
 • Župan
 • Mateřskou podprsenku 2 x, vložky do podprsenky
 • Kalhotky - vhodné jsou na jedno použití (síťové)
 • Papírové kapesníky, lze vzít malý nafukovací kruh, tekutiny-minerálky
 • Hygienické vložky /jedno balení narozdíl od jiných porodnic obdržíte na oddělení šestinedělí
 • Obuv omyvatelná do sprchy

 

Věci na miminko si necháte přinést z domova až v den propuštění

 • Zavinovačka, v zimě fusak 
 • Dupačky, košilku, 1 přízový kabátek,1 kabátek teplejší ( nebo kombinézku)
 • 2 čepičky ( 1 přízovou, 1 teplejší), v zimě rukavičky

       Ø    1 jednorázovou plenku

Na oddělení pro ošetření Vašeho miminka máte k dispozici: olej nebo mléko na ošetření pokožky, mast na ošetření zadečku, pěnu na koupání, jednorázové plenky.

 

V š e o b e c n é   i n f o r m a c e:

 

 Na porodním sále Vás přijme lékař a  porodní asistentka. Celý porod probíhá na samostatných porodních pokojích s kompletním zázemím, včetně sprchy, WC a vyhřívaného lůžka pro miminko. Po každém vyšetření budete informována, jak porod probíhá a co Vás dále čeká. K základní přípravě k porodu patří i klyzma a částečné oholení, ale respektujeme i přání rodičky tyto procedury neprovádět. K lepšímu průběhu porodu napomáhají různé relaxační pomůcky (rehabilitační míče,  sprchy, vanu pro vodní masáž). Prostředky k utlumení bolesti včetně  epidurální analgézie jsou kdykoliv dostupné.

      Vlastní porod probíhá na porodním lůžku a vede ho lékař  nebo porodní asistentka. Nástřih hráze není na našem pracovišti standardním opatřením při porodu.  Po porodu budete sledována 2 hodiny na Vašem porodním pokoji a děťátko zde bude s Vámi první hodinu po porodu. Poté budete převezena na oddělení šestinedělí (5.patro výtah B).

     Samozřejmou možností je přítomnost otce nebo jiné doprovodné osoby u porodu. Doprovod rodičky bude porodní asistentkou poučen, jak se má na porodním sále a v přilehlých místech chovat a jaká doporučení má dodržovat .

     Dle aktuální situace za porodu, Vašich potřeb a stavu Vašeho miminka samozřejmě respektujeme Vámi vytvořený porodní plán. Je velmi vhodné jeho body zkonzultovat již s lékaře v těhotenské poradně.

     Telefonické informace o Vašem zdravotním stavu, porodu a Vašem dítěti nemohou být v zájmu ochrany Vašich osobních údajů zdravotnickým personálem nikomu sdělovány.

     V naší porodnici můžete navštívit předporodní informativní schůzku, která Vám umožní získat podrobnější informace o vedení porodu a průběhu Vaši hospitalizace. Tato instruktáž se koná ve všední den (pondělí-středa)  od 17.00 hodin, potřebné informace získáte v prenatální poradně.

       Na oddělení šestinedělí jsou dvoulůžkové pokoje s veškerým vybavením, které je potřebné pro šestinedělku a její dítě. Třílůžkové pokoje jsou využívány zejména pro maminky po císařském řezu. V případě zájmu o větší soukromí jsou Vám k dispozici na oddělení pokoje s nadstandardním vybavením. Na tomto pokoji je možné  ubytovat dle přání i Váš doprovod.  Na oddělení šestinedělí Vám porodní asistentky podají podrobné informace a doporučení v období šestinedělí, zejména o důsledném  dodržování hygienických zásad v zájmu rychlé poporodní adaptace  a v zájmu ochrany zdraví Vašeho dítěte.

      Maminka má po celou dobu pobytu dítě u sebe a pokud se cítí unavena, pečují o něj dětské sestry. Ty pomáhají mamince zvládnou péči o dítě a začátek kojení. Na všech pokojích šestinedělí jsou umístěny telefony s možností, aby Vám Vaši známí mohli na pokoj zavolat. Telefonní číslo Vám sdělí porodní asistentka na oddělení šestinedělí. Po spontánním porodu bývá maminka s dítětem propuštěna domů po 3-4 dnech, po nekomplikovaném císařském řezu po 4 -6 dnech.

 

Návštěvy  na porodním sále a na šestinedělí :

 • Na porodní pokoj smí  s rodičkou výhradně jen jeden dospělý, kterého sama určí. Na operační sál pro císařské řezy nemají návštěvy a osoby určené rodičkou přímý přístup, mohou však čekat v předsálí a být tak ihned v kontaktu s miminkem. Eventuální účast duly je chápána jako doprovod u porodu.
 • Na oddělení šestinedělí jsou návštěvy povoleny každý den od 14.00 do 19. 00 hod. v denní místnosti.
 • Konají-li se návštěvy u lůžka pacientky, nesmí v žádném případě narušit léčebný režim ostatních pacientek .
 • Na oddělení šestinedělí nejsou návštěvy dětí mladších 10 let povoleny. 
 • Z hygienických důvodů  není přípustné, aby návštěvy sedaly  nebo polehávaly na Vašich lůžkách.
 • WC pro návštěvy se nacházejí u výtahů uzlu A a  B,  návštěvy nesmí používat WC na pokojích pacientek.
 • Na gynekologická a porodnická oddělení je zakázáno nosit květiny.

            Gynekologicko-porodnická klinika ve FN  Motol je vysoce specializované pracoviště,  jehož cílem je poskytovat maminkám i novorozencům příjemné prostředí a kvalitní odbornou péči.

      Přejeme Vám hodně zdraví a příjemný pobyt v našem zařízení.     

                                                                                           Kolektiv lékařů, porodních asistentek a dětských sester

 

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

developed by MEDIA FACTORY