Přítomnost doprovodu u porodu

Informace pro doprovod rodičky

Účast doprovodu rodičky u porodu

Fakultní nemocnice v Motole poskytuje osobě určené rodičkou možnost účastnit se porodu za následujících podmínek:

1. Rodička písemně souhlasí s přítomností doprovodu při porodu. Rodička má v průběhu porodu právo kdykoli svůj souhlas odvolat.

2. Doprovod je poučen o pravidlech chování na porodním sále, jeho právech a povinnostech dle provozního řádu a hygienického řádu porodnického pracoviště a souhlasí s jejich dodržováním. Rozsah informací nutných k umožnění přístupu na porodní sál určuje lékař porodnice.

3. Poskytnutí těchto informací a režijní náklady jsou zpoplatněny částkou, která odpovídá nákladům na ně vynaloženým. Kalkulace nákladů je uvedena níže.

4. Doprovod rodičky je povinen uhradit tuto částku hotově v pokladně nemocnice po absolvování instruktáže, nejpozději však před vstupem na porodní sál.

5. Doprovod je povinen na porodním sále dbát pokynů zdravotnického personálu.

Kalkulace nákladů:

Druh                                                                                                                         Částka

Osobní náklady – osoba poskytující instruktáž doprovodu – lékař/25 minut,

sestra/10 minut                                                                                                       318 Kč

Režijní náklady                                                                                                      248 Kč

DPH 21 %                                                                                                              122 Kč

Cena služby celkem                                                                                              688 Kč

Při přijetí rodičky s doprovodem na porodní sál je v šatně pro doprovod vyhrazena samostatná uzamykatelná šatní skříňka pro uschování osobních věcí.

Doporučujeme neuchovávat zde cenné věci a finanční prostředky ( možnost uzamčení na porodním pokoji ).

Doprovod rodičky se z hygienických důvodů převlékne do jednorázového nemocničního oblečení a bude mu poskytnuta obuv pro pohyb na porodním sále nebo si přinese vlastní přezutí.  V prostoru porodního sálu je zakázáno kouření a požívání alkoholických nápojů. WC pro doprovod je dostupné na porodním pokoji. WC pro přítomné v čekárně je na ambulanci (  klíč na vyžádání u porodní asistentky ). Použití mobilního telefonu je možné na porodním pokoji nebo na chodbě. Doprovod rodičky na porodním pokoji nesmí ohrozit zdraví své a ostatních osob a nesmí poškozovat majetek FN v Motole. Personál porodního sálu má právo nepřipustit nebo vykázat osobu, jestliže je pod vlivem alkoholu, návykových látek nebo konfliktně nevhodného chování.

Porodní asistentka seznámí po příjmu rodičky doprovod s pravidly pohybu v  prostoru porodních pokojů a porodního sálu a upozorní na místa, která jsou doprovodu  z hygienických a etických důvodů ke vstupu zakázána (zejména trakt operačního sálu). Případné opuštění porodního sálu je nutné domluvit s porodní asistentkou.

Na porodním pokoji není dovoleno provádět videozáznam porodu. Se souhlasem lékaře, který vede porod, je povoleno fotografování matky od pasu výše. Fotografování novorozeného dítěte je povoleno po domluvě s pediatrem. Fotografování personálu není dovoleno.

Doprovod rodičky nesmí zasahovat do poskytování zdravotních služeb a vlastního průběhu porodu.  Prosíme, aby doprovod rodičky respektoval soukromí ostatních rodiček na porodním sále. Doprovod rodičky je povinen dodržovat doporučení lékaře a porodní asistentky.

Při neúčasti doprovodu na porodním sále bude poplatek FN v  Motole vrácen.

Kolektiv zaměstnanců porodního sálu