24 hodinové monitorování EKG

Principem tohoto vyšetření je kontinuální záznam elektrokardiogramu (EKG) po dobu 24 (méně často i 48) hodin. Lékař toto vyšetření doporučí v případě, kdy existuje podezření na poruchu srdečního rytmu.
Vyšetření spočívá v nalepení elektrod na kůži hrudníku a připojení těchto elektrod k vlastní monitorovací jednotce s hmotnosti cca 200g, která je zavěšena okolo krku. Přístroj je nasazen ráno (nejčastěji v 8:00 hod.) a sejmut ráno následující den. V mezidobí dochází k záznamu elektrokardiogramu a jeho ukládání do paměti přístroje, po tuto dobu můžete vykonávat běžnou denní činnost bez omezení, pokud vám lékař neurčí jinak, je však nutné dbát na to, aby se elektrody od hrudníku neodlepily (např. potem). Vyšetření probíhá ambulantně a není tedy nutná hospitalizace. Zároveň budete požádáni o zapisování vaší fyzické námahy a event. obtíží na přiložený arch papíru spolu s aktuálním časem tak, aby mohl tyto informace lékař porovnat s elektrokardiografickým záznamem.