Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Rehabilitace po operace krční páteře

Rehabilitace po operaci krční páteře Vážený paciente, vážená pacientko, absolvoval/a jste operaci krční páteře na Oddělení spondylochirurgie FN v Motole. Rádi bychom Vám poskytli doporučení, jak se po operaci krční páteře v domácím prostředí chovat. 1. Při příjmu jste dostal/a pevný krční límec Philadelphia, který Vám plně hradí pojišťovna. Pojišťovna však hradí pouze límec za kalendářní rok, a proto je velmi nutné, abyste s límcem zacházel/a šetrně, protože ho budete muset nosit podle ordinace lékaře šest týdnů. Límec je potřeba každý den omýt vlažnou vodou, neměl by se používat agresivní saponát. Nejlepší je omýt ho vlažnou mýdlovou vodou, poté opláchnout čistou vodou a řádně osušit. Límec si, prosím, neupravujte podle vlastních představ, protože pouze standardní límec plní svoji funkci.

Vážený paciente, vážená pacientko,

absolvoval/a jste operaci krční páteře na Klinice spondylochirurgie FN v Motole. Rádi bychom Vám poskytli doporučení, jak se po operaci krční páteře v domácím prostředí chovat.

1. Při příjmu jste dostal/a  pevný krční límec Philadelphia, který Vám plně hradí pojišťovna. Pojišťovna však hradí pouze límec za kalendářní rok, a proto je velmi nutné, abyste s límcem zacházel/a šetrně, protože ho budete muset nosit podle ordinace lékaře šest týdnů.
Límec je potřeba každý den omýt vlažnou vodou, neměl by se používat agresivní saponát. Nejlepší je omýt ho vlažnou mýdlovou vodou, poté opláchnout čistou vodou
a řádně osušit.
Límec si, prosím, neupravujte podle vlastních představ, protože pouze standardní límec plní svoji funkci.

2. Správně nasazený límec nesmí nikde škrtit ani nesmí být volný. Suché zipy, jimiž ho zapínáte, by měly být přiloženy na sebe.
3. Při sejmutí límce např. při hygieně se vyvarujte rotace hlavy a předklonů.
4. V lůžku můžete ležet bez límce, s hlavou od ramen podloženou měkkým, málo naplněným polštářem. Krční páteř musí být v rovině. Máte-li neklidný spánek a jste si vědom/a neustálého otáčení na lůžku, spěte raději s krčním límcem.
5. Stehy na krku po operaci z předního přístupu jsou šity vstřebatelným materiálem, a proto nemusíte přijít na jejich vyndání.
6. Operační rána na krku po operaci ze zadního přístupu je šita stehy nevstřebatelnými, a proto je nutné je po čase odstranit. K tomu se většinou přistupuje (podle ordinace lékaře) 14 dní po operaci.
7. Operační rána po odběru štěpu je šita stehy nevstřebatelnými, je tedy nutné je rovněž odstranit. K tomu dochází (podle ordinace lékaře) 14 dní po operaci.
8. Po 14 dnech, jakmile jsou operační rány zhojeny, se doporučuje promazávat je krémem nebo tělovým mlékem, aby se jizva stala vláčnou. Úplné vyblednutí jizvy trvá
i několik měsíců, přičemž záleží i na schopnosti regenerace organizmu.
Operační rány nenamáčejte a nekoupejte se. Při zarudnutí, bolesti, pocitu tepla či škubání v operační ráně je potřeba domluvit si kontrolu na ambulanci spondylochirurgie.
9. Veškeré domácí práce provádějte s krčním límcem, břemena v rukách je dovoleno nosit nejvýš do celkové hmotnosti sedm kilogramů.
10. Sportovat se nedoporučuje šest neděl od operace, jediné, co lze doporučit, je pasivní cvičení. To je cvičení, které umožňuje udržení plného rozsahu pohybu v kloubech a pružnosti svalů a šlach.
11. Pohlavního života se nemusíte zříkat, záleží pouze na Vás a na partnerovi (partnerce), případně na výběru šetrné sexuální polohy.
12. Na kontrolu na ambulanci oddělení spondylochirurgie můžete přijet jako spolujezdec (spolujezdkyně) autem nebo veřejným dopravním prostředkem, sanitka již není indikována.
Péče o jizvu
Cílem péče o jizvu je její dobré zhojení a zajištění posunlivosti jizvy proti podkoží a jiným strukturám. Nastává ve chvíli, kdy již na jizvě nejsou strupy a kůže je zcela zhojena. Jizvu nechte zhojit, nestrhávejte stroupky v jejím okolí. Sprchujte jizvu pro vás příjemným proudem vlažné vody, avšak v prvních týdnech ji nemydlete, pouze oplachujte vodou. Udržujte jizvu čistou, po koupeli ji opatrně osušte a aplikujte na ni mastný neparfémovaný krém – zajistí se tím její vláčnost. Aplikujte na jizvu tzv. tlakovou masáž (viz níže). Jizva nesmí být zarudlá, horká, hnisavá a nesmí krvácet.
Tlaková masáž
Přiložte palec jedné ruky na spodní okraj jizvy a lehce ho přitlačte pro vás snesitelnou intenzitou k jizvě. Po několika sekundách palec uvolněte, tím se zvýší prokrvení jizvy v místě stlačení. Postupujte stejným způsobem po celé délce jizvy.
Takzvanou vidličkou (mezi natažený ukazovák a prostředník) uchopte jizvu – vznikne tak řasa, kterou opět onou „vidličkou“ lehce posouváte vpravo a vlevo. Posun jizvy přitom není nijak velký. Poté vše uvolněte a stejným způsobem postupujte po celé délce jizvy.

Přejeme Vám brzké uzdravení.
Kolektiv kliniky spondylochirurgie

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY