Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Bronchologické pracoviště

Bronchologické pracoviště patří počtem výkonů a vybavením k nejvýznamnějším v ČR. Většina bronchoskopií se provádí v lokální anestézii, pro náročnější zákroky se používá celková anestézie v tryskové ventilaci. Diagnostické výkony zahrnují kromě běžné fibrobronchoskopie s bioptickými odběry také bronchoalveolární laváž, punkce mediastinálních uzlin a transbronchiální plicní biopsii. Pracoviště bylo v listopadu 2008 vybaveno systémem EBUS pro punkci mediastinálních uzlin pod přímou ultrazvukovou kontrolou. Bioptický materiál je vyšetřen přímo na místě metodou ROSE (rapid on-site cytologic evaluation). Kombinace těchto metod urychluje a zpřesňuje diagnostikou bronchogenního karcinomu a dalších onemocnění a často pacienta ušetří náročnějších chirurgických diagnostických výkonů.

Bronchologické pracoviště zajišťuje neodkladné výkony pro jiná oddělení nemocnice, jako je odsávání sekretů z dýchacích cest u pacientů na jednotkách intenzivní péče, asistence na chirurgických sálech při určitých typech výkonů a pomoc anesteziologům při obtížné intubaci. Tento servis je k dispozici po celých 24 hodin. Z oblasti intervenční bronchoskopie jsou prováděny dilatace trachey a bronchů a desobliterační výkony za použití laseru nebo elektrokauteru. Jsou zaváděny silikonové, drátěné nebo kombinované stenty. Ve spolupráci s radioterapeutickým oddělením jsou aplikovány endobronchiální brachyradioterapie. Spolupracujeme s chirurgickými klinikami na léčbě postintubačních stenóz trachey. Tři bronchoskopující lékaři jsou erudováni ve všech typech bronchoskopických výkonů včetně intervenčních, dalších 5 lékařů provádí pouze fibrobronchoskopie. Na oddělení pracují 3 endoskopické sestry.

Dne 17. 11. 2004 pracoviště získalo akreditaci ČLK ke školení lékařského výkonu a k vydávání funkčních licencí pro obor F 018 - rigidní a intervenční bronchoskopie.

Prof. Marel je vedoucím kurzu IPVZ Bronchologie pro začátečníky a pro pokročilé.

Kontakt:

MUDr. Martin Trefný,

MUDr. Dmitry Rakita,CSc,

tel.: 224 436 601

mail: dmitry.rakita@fnmotol.cz ,

Prof. MUDr. Miloslav Marel CSc.

tel.: 224 43 6600

mail: miloslav.marel@fnmotol.cz

spojení na pracoviště: tel. 224 436 685

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY