Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Spánková laboratoř

Od roku 2003 funguje na pneumologické klinice spánková laboratoř, vyšetřující pacienty s podezřením na syndrom obstrukční spánkové apnoe. Toto onemocnění je charakterizováno jako porucha dýchání ve spánku, při které dochází k zástavám dechu, které jsou podmíněny kolapsem horních dýchacích cest. Během takovéto apnoické pauzy může dojít k poklesu saturace krve kyslíkem a dalším patologickým jevům. Po zástavě dechu následuje rychlé hluboké dýchání, někdy i probuzení. Zástavy se během noci opakují, spánek je nekvalitní, nemocný hlasitě chrápe a trpí nadměrnou denní spavostí.

Vyšetření v naší spánkové laboratoři předchází krátká ambulantní návštěva, během které jsou obtíže nemocného probrány s lékařem, dále je pacient vyšetřen na spirometrii, podstoupí měření krevního tlaku, pulsu a saturace krve pulsním oxymetrem. K objednání (224436646) požadujeme doporučení od praktického lékaře nebo specialisty (pneumolog, kardiolog, lékař ORL…)

Samotné vyšetření pak probíhá za jednodenní hospitalizace, začíná ve 22 hodin a končí v 6 hodin ráno následujícího dne. Nemocný je monitorován na jednolůžkovém pokoji, sociální zařízení má k dispozici před pokojem. Laboratoř je vybavena přístrojem Porti 7, vyšetření je neinvazivní. Při celonoční monitoraci spánku má pacient na oděvu hrudní a břišní pás, dále je snímána srdeční činnost, poloha těla a přítomnost chrápání. Na prstu je snímač měřící okysličení krve, na nose hadička monitorující proud vzduchu při dýchání. Spánková laboratoř má kapacitu 6-8 vyšetření měsíčně.

Naše laboratoř se zabývá výhradně diagnostikou a nechirurgickou terapií syndromu obstrukční spánkové apnoe pomocí přetlakové terapie (přístroj s nosní nebo celoobličejovou maskou CPAP, BiPAP). Jiné poruchy spánku – např. insomnie (nespavost), narkolepsie (náměsíčnost), syndrom neklidných nohou apod. nejsou předmětem naší činnosti.

Kontakt:

MUDr. Dmitry Rakita, CSc.

spojení na pracoviště: tel. 224 436 646

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY