Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Lůžkové oddělení

Lůžková část Pneumologické kliniky se skládá ze 2 standardních lůžkových oddělení a jednotky intenzivní péče o celkové kapacitě 56 lůžek ( 1x18, 1x28 a 10 lůžek JIP).

Jednotka intenzivní péče

Jednotka intenzivní péče byla na našem pracovišti otevřena v únoru 1993. Je zde poskytována péče nemocným s celým spektrem akutních a život ohrožujících stavů v pneumologii. Jde především o exacerbace chronické obstrukční plicní nemoci a bronchiálního astmatu, pneumonie, fluidotoraxy včetně empyémů hrudníku, pneumotoraxy, plicní fibrózy, hemoptýzy a stenózy velkých dýchacích cest, včetně observace nemocných po intervenčních bronchologických výkonech.

V současnosti disponuje JIP 10 lůžky, z přístrojů pro mechanickou ventilaci jsou k dispozici tři ventilátory Rafael Silver (invazivní i neinvazivní ventilace) a dva přístroje BiPAP (neinvazivní ventilace). V posledních letech je na JIP hospitalizováno 300-350 nemocných ročně, mechanická ventilace indikována u 30-40 z nich.

Spolupráce s dalšími pracovišti FN Motol se týká především Kliniky anestézie a resuscitace, Kliniky zobrazovacích metod (intervenční radiologické výkony), I. a III. chirurgické kliniky a Interní kliniky.

Standardní oddělení

Pokoje na standardních odděleních jsou maximálně 3 lůžkové a mají vlastní příslušenství, které sdílí se sousedním pokojem, výjimkou jsou 3 pokoje pouze s vlastním sociálním zařízením, které se mohou užívat  k případné izolaci nemocných. Pokoje jsou vybaveny televizním přijímačem. Na větším lůžkovém oddělení  je k dispozici jeden jednolůžkový nadstandardní pokoj, který je vybaven telefonem, zásuvkou na počítač, lednicí a televizí. Oddělení disponuje rotopedem, který je pacientům k dispozici k rehabilitaci a to případně i za asistence rehabilitačního pracovníka, který na oddělení dochází. Chodící nemocní mohou používat jídelnu s televizí a knihovnou.
Oddělení jsou vybavena pro léčbu netuberkulózních plicních onemocnění  (plicní záněty, nádorová onemocnění, vrozené a získané poruchy plic, onemocnění plicního oběhu).  Pacienty s podezřením na tuberkulózou od června 2004 na klinice pouze diagnostikujeme a poté překládáme k následné  péči do některého specializovaného odborného léčebného ústavu. Nemocným je  v rámci  péče k dispozici sociální pracovník, dietní konziliář a duchovní útěcha duchovním dle přání nemocného.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY