Poradna pro dospělé nemocné s cystickou fibrózou

Poradna pro dospělé nemocné s cystickou fibrózou na našem pracovišti zahájila svoji činnost již v prosinci 1987 a až do roku 2000 byla jediným pneumologickým pracovištem tohoto druhu v České republice. Počet dospělých nemocných s cystickou fibrózou v průběhu uplynulých let narůstal, takže v současnosti máme v péči již více než 100 těchto pacientů. Naším největším problémem je již od roku 1994 přítomnost epidemického kmene ST-32 Burkholderia cenocepacia. Podíl nemocných s kolonizací tímto kmenem v roce 1999 dosahoval 53 %, od té doby se jej díky zavedení komplexního hygienicko-epidemiologického režimu daří postupně snižovat, v současnosti činí 21 %.

Do péče přebíráme jednak nemocné z dětské části CF centra Praha po dosažení dospělosti, jednak nemocné diagnostikované až po 18. roce věku. Diagnostika spočívá v pečlivém zhodnocení klinického obrazu, stanovení chloridů v potu a genetickém vyšetření. V léčbě se uplatňují všechny moderní postupy, farmakologické i nefarmakologické, včetně plicní transplantace. Spolupráce s dalšími pracovišti FN Motol je pochopitelně nezbytná, za všechny jmenujme Pediatrickou kliniku, Ústav biologie a lékařské genetiky, Kliniku rehabilitace a tělovýchovného lékařství, Ústav lékařské mikrobiologie a III. chirurgickou kliniku.

Kontakt:

MUDr. Libor Fila