Urologická klinika 2. LF UK a FN Motol

Představení kliniky

Charakteristika oboru

Klinika poskytuje léčebně preventivní péči v celém rozsahu dospělé urologie (kromě transplantací). Od prvopočátku je zaměřena především na léčbu onkologických onemocnění, včetně následné onkologické léčby protože má vlastního onkologa.                 Jeden  z urologů má nejenom dvě atestace urologické, ale také onkologickou specializaci.

Provádějí se zde nejnáročnější operace pro nádorová onemocnění jak otevřenou cestou, tak laparoskopicky. Další oblastí zájmu jsou endoskopické výkony na horních i dolních močových cestách. I v této oblasti je urologická klinika schopna zajistit špičkovou péči. Do celého spektra výkonů chybí jenom holmiový laser schopný odstranit jak menší nádory horních močových cest, tak rozdrtit nefrolitiázu až v kališích ledviny.

Urologická klinika jako jedna z mála pracovišť v republice zajišťuje kompletní chirurgickou konverzi pohlaví u transsexuálů, včetně následných plastických operací. Ve spolupráci s IVF centrem naše andrologická ambulance zajišťuje odběr spermií pro asistovanou reprodukci. V ambulantní části je urologická klinika schopna poskytnout komplexní diagnostiku, včetně vysoce specializovaných vyšetření, jakým je například 3-D ultrasonografie nebo kompletní video-urodynamické vyšetření.

Urologická klinika je pregraduálním výukovým pracovištěm pro mediky a zdravotní sestry. Spolupracuje s ČLK na postgraduální výuce lékařů, zajišťuje též pregraduální výuku zahraničních studentů. Urologická klinika je každoročně spolupořadatelem Onkourologického sympozia, které se stalo největším celorepublikovým fórem onkourologů. Na klinice probíhají grantové studie.

Přednosta

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.

Sekretariát

urologie@fnmotol.cz

Ambulance:

Lůžková část:

oddělení - 224 43 4833

JIP - 224 43 4830, 4831

Umístění:

Část pro dospělé, modrý pavilon

Lůžkové oddělení:

komunikační uzel C, - 2. patro

tel.: 224 43 4832, 4833

Jednotka intenzivní péče:

komunikační uzel C, 5. patro

tel.: 224 43 4830, 4831

Ambulance:

komunikační uzel A, 1. patro

tel.: 224 43 4848, 4825

Pohotovost:

pracovní dny: 15:00 - 19:00, komunikační uzel A, 1. patro: 224 434 848

pracovní dny: 19:00 -7:00 kontaktujte recepci urgentního příjmu: 224 436 767

So, Ne, svátky: nepřetržitě, kontaktujte recepci urgentního příjmu: 224 436 767

Sekretariát kliniky:

komunikační uzel B, -2. patro

Novinky:

Novinky v endourologii

Termín konání: 13. - 14. listopadu 2017

Zejména díky prudkému technologickému pokroku dochází v posledních letech k integraci inovativních technologií do urologické operativy, zejména v oblasti endourologie. Miniaturizace a zdokonalování instrumentária vede k rozšíření technik flexibilní uretero-renoskopie a miniPNL. Zvyšování kvality zobrazovacích systémů, včetně funkcí NBI, pak k posunu v oblasti diagnostiky.
Bipolární koagulační technologie umožnila zavedení transuretrální bipolární resekce nádorů močového měchýře a transuretrální enukleace prostaty. Všechny tyto techniky byly postupně začleněny do spektra operativy Urologické kliniky 2.LFUK a FN Motol, která považuje za svůj úkol integrované inovativní techniky popularizovat a podílet se na jejich využití na ostatních urologických pracovištích v České republice.

Koncept: Kurz pro 6 účastníků umožňuje přímý kontakt s operátem, interakci během výkonů s možností podrobného vysvětlení jednotlivých fází výkonu.

Pozvánka:

Podrobné informace o kurzu: http://www.fnmotol.cz/kliniky-a-oddeleni/cast-pro-dospele/urologicka-klinika-uk-2lf-a-fn-motol/pro-odbornou-verejnost/vzdelavaci-akce-poradane-klinikou/

FN Motol slavnostně otevřela nové urologické sály

14. prosince 2016 byly slavnostně otevřeny 3 nové operační sály Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol. V minulosti byla urologická klinika schopna provést zhruba 30 až 40 operačních výkonů týdně, po rekonstrukci by to mělo být zhruba o třetinu více. Provoz se v nových sálech spustí v novém roce.

Jedním z hlavních důvodů rekonstrukce urologických sálů byla nutnost modernizovat stávající technologické vybavení. Operační trakt byl rozšířen o další sál (zvýšení počtu ze 2 na 3), který je koncipován tak, aby v budoucnu umožnil umístění zařízení pro robotickou chirurgii.

Operační sály slavnostně otevíral přednosta Urologické kliniky, prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., MUDr. Pavel Budínksý, Ph.D., MBA, pověřený jednáním za ředitele FN Motol a prof. MUDr. Vladimír Komárek, CSc., děkan 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Urologická klinika 2. LF UK a FN Motol má k dispozici nový přístroj pro dokonalejší diagnostiku karcinomu prostaty Toshiba Aplio 500