Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol

Klinika rehabilitace se zabývá rehabilitací dospělých i dětí v celé její šíři. Na klinice jsou rehabilitováni dospělí i dětští pacienti s vertebrogenními poruchami, neurologickými chorobami, dále pacienti po ortopedických operacích, úrazech pohybové soustavy, operacích páteře a pacienti s interními chorobami. Na klinice probíhají některé speciální programy: jedná se např. o specializovanou rehabilitaci u některých onemocnění jako cystická fibróza, dětská mozková obrna, hereditární motoricko-senzitivní neuropatie a roztroušená skleróza. Nově se zabýváme i léčbou spasticity (včetně aplikace botulotoxinu), terapií poruch pánevního dna a poruchami polykání. Závažné formy dětské mozkové obrny jsou posuzovány na mezioborových seminářích superkonziliárního charakteru (určené pro nemocné z celé ČR) a klinika participuje i na sledování a terapii patologických novorozenců. Podobné semináře jako pro DMO jsou organizovány i pro pacienty s hereditární neuropatií a to opět z celé ČR. Na klinice byla vypracována a do praxe zavedena moderní forma manuální terapie, která vychází z principů vývojové kineziologie a je užívaná zejména u vertebrogenních pacientů. Tuto metodu vyvinul přednosta kliniky prof. Kolář a současně jí i vyučuje. Někteří pracovníci kliniky se specializují na dechovou fyzioterapii, která je jednou z dominantních aktivit kliniky a je též na klinice dlouhodobě rozvíjena. Je využívána jak u dospělých pacientů (například s CHOPN nebo po transplantacích plic), tak u dětí (např. astmatiků nebo s cystickou fibrózou). Přednosta kliniky - prof. Kolář - zajišťuje i péči o některé špičkové sportovce - reprezentanty a olympioniky, a též některé umělce. Přednosta kliniky též podle potřeby zajišťuje rehabilitaci i u prezidenta republiky.

Primář

MUDr. Martina Kövári