Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol

Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol se skládá ze 4 samostatných oddělení:

Klinika rehabilitace

Spinální jednotka

Oddělení tělovýchovného lékařství

Centrum pro výzkum a léčbu bolestivých stavů

Klinika rehabilitace poskytuje fyzioterapii a  léčebnou rehabilitaci dospělým i dětským pacientům v celé její šíři napříč všemi medicínskými obory.

Péči poskytujeme ambulantním (dospělá i dětská část) i hospitalizovaným pacientům (na jednotlivých klinikách a odděleních dospělé i dětské části nemocnice). Součástí kliniky je oddělení akutní lůžkové rehabilitační péče.

Pracoviště se specializuje na níže uvedenou problematiku:

- dechová fyzioterapie, která je jednou z dominantních aktivit kliniky a je zde dlouhodobě rozvíjena. Je využívána u dospělých i dětských  pacientů (plicní a systémová onemocnění, terapie pacientů evidovaných v CF centru při FN v Motole, pooperační stavy, transpalntace plic)

- léčba spasticity včetně aplikace botulotoxinu

- terapie poruch pánevního dna

- terapie vestibulárních poruch

- viscerální rehabilitace

- poruchy polykání

Na klinice probíhají i další speciální programy. Závažné formy dětské mozkové obrny jsou posuzovány na mezioborových seminářích superkonziliárního charakteru (určené pro nemocné do 18 let věku z celé ČR). Klinika participuje i na sledování a terapii patologických novorozenců,  pacientů s hereditární neuropatií.

Na klinice byl vypracován a do praxe zaveden diagnostický a terapeutický koncept  Dynamická Neuromuskulární Stabilizace, který vychází z principů vývojové kineziologie.  Zakladatelem tohoto konceptu je přednosta kliniky prof. Kolář. Pracoviště se podílí na výuce tohoto konceptu v  ČR i zahraničí.

Primář

MUDr. Martina Kövári