Dětská psychiatrická klinika a Dětská psychiatrická ambulance

Na Dětské psychiatrické klinice je sociální pracovnice součástí týmu. Sociální práce na této klinice je nezbytnou součástí léčby a hraje významnou roli při řešení neutěšené sociální situace (např. týrané a zneužívané děti, poruchy chování u dětí se špatným sociálním zázemím v rodině a nesprávným výchovným vedením, školní fobie a šikana, suicidiální chování atd.).

Činnost sociální pracovnice na Dětské psychiatrické ambulanci je zaměřena na klienty s duševním onemocněním ohrožené sociálním vyloučením, na podporu dětí ve škole; na mediaci mezi dítětem, školou nebo zaměstnáním a rodinou s cílem dosáhnout zlepšení funkčnosti rodiny.

Práce s dětmi a mladistvými s vážným duševním onemocněním klade nárok na péči celé rodiny, která potřebuje podporu, informace, provázení. Stejně tak u dětí s těžkou mentální retardací nebo autismem, kde řešení sociálních problémů je nezbytností. Ve věku dospívání se setkáváme se suicidálním jednáním. Týrané a zneužívané děti, školní fobie, šikana, nedostatečné sociální zázemí a nesprávné výchovné vedení a narůstající poruchy chování dětí a mládeže vyžadují součinnost sociálního pracovníka s úřady, soudy, školami a jinými zařízeními. Jenom medicínské řešení by v těchto případech nestačilo, situaci neřešilo a bylo by v posledu neekonomické.