Klinika dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice v Motole

Klinika dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. lékařské fakulty UK zajišťuje diagnostickou a léčebnou ortopedickou a traumatologickou péči nejen ve spádové oblasti, ale konziliární a konzultační činností v rámci celé republiky. Klinika má dvě části - dětskou a dospělou.

Dětské části dominuje terapie vrozených vad pohybového aparátu, operační léčba neurogenního postižení, operační léčba kostních i měkkotkáňových tumorů, kostních a kloubních zánětů dětského věku a dispenzarizace a léčba onemocnění kyčlí dětského věku, terapie skolióz. Kromě standardních operačních technik a postupů léčby jsou uplatňovány též speciální techniky zejména u prolongace dlouhých kostí, artroskopií dětských kloubů a terapie neurogenních vad. Celkem je ročně provedeno cca 1600 - 2000 operací. Klinika zajišťuje péči v traumatologii dětského věku celodenním příjmem zraněných a příslušnou neodkladnou léčbou.

V dospělé části se klinika zabývá terapií vrozených vad včetně kloubních náhrad, konzervativní a operační léčbou artrózy, artroskopickými operacemi všech kloubů, operativa páteře a komplexní terapií vrozených a získaných vad nohy, chirurgií ruky, řešení složitých potraumatických stavů. V posledním roce provedeno více než 2500 operačních výkonů dospělých pacientů.
V obou částech, tj. pro dospělé i dětské pacienty, je během všech všedních dní zajištěna před- či pooperační rehabilitační léčba zkušenými fyzioterapeuty ve spolupráci s Klinikou rehabilitace FN Motol dále protetická péče a na dětské části též běžná školní výuka.

Přednosta

Prof. MUDr. Tomáš Trč, CSc., MBA