Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Společenské aktivity

Opel Handy Cyklo Maraton 2015

 

   Poslední týden v červenci proběhl již třetí ročník Opel handy cyklomaratonu, týmového závodu okolo České a Slovenské republiky. Stejně jako v loňském roce se i letos hrdě postavil na start tým Spinálka Motol, aby za 4 dny prolétl trať dlouhou zhruba 2222 km. Jako o život po ní hnali svá kola motolští spondylochirurgové, motolské fyzioterapeutky a několik našich nemotolských cyklistických přátel, do čela týmu i letos zasedl primář Spinální jednotky.

   Tento závod si i ve svém třetím ročníku zachoval svou hlavní myšlenku, a to že se jej v jednom družstvu účastní společně hendikepovaní sportovci s těmi „zdravými“. Každý tým má navíc svého patrona – hendikepovaného člověka, jehož svou účastí chce družstvo podpořit. Patronka Spinálky Motol, naše bývalá pacientka Martina Dvořáková, však rozhodně nehodlala hrát pasivní roli, mohutně nás po celou dobu závodu povzbuzovala a byla naší největší fanynkou.

     Tým Spinálka Motol letos absolvoval celý závod v čase 87 hodin 15 minut a tímto časem se zařadil na 16. příčku. Na prvenství v závodě jsme sice nedosáhli, ale o to vlastně ani tak nešlo. Zažít atmosféru tak specifického závodu, sáhnout si na hranici svých sil a dorazit šťastně zpět bylo samo o sobě úžasné. A vidět ještě k tomu nadšení v očích patronky Marti, které sice nohy a ruce na kolo zatím dostatečně neslouží, ale cyklistický duch z ní srší, to bylo pro nás v cíli velkou odměnou. Děkujeme Ti, Marťo!

       I letos bychom tu chtěli moc a moc poděkovat všem kamarádkám, kamarádům, kolegyním, kolegům, prostě všem blízkým, kteří nám moc pomohli s přípravou, zásobovali nás proviantem, povzbuzovali nás a někteří dokonce strávili noc a den s razítkem u stolečku posledního průjezdního bodu v Motole. Moc děkujeme a radujeme se, tak se radujte s námi :-)

Více se o závodu můžete dozvědět na stránkách www.111hodin.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

O setkávání a podpoře na Spinální jednotce

 

    Spinální jednotka ve Fakultní nemocnici v Motole slaví letos 10. výročí svého otevření. Při této příležitosti jsme se rozhodli sestavit text zachycující atmosféru setkávání a rozhovorů s pacienty po poranění míchy.

    Cílem bylo poukázat na to, jak je pro naše pacienty důležité slyšet z různých stran slova podpory a povzbuzení, ale také jak může být vzhledem k často se měnícím náladám obtížné zvolit správnou chvíli a formu této podpory. A že i jakkoliv dobře míněná slova mohou mít někdy zcela opačný dopad.

     Proto jsme ve spolupráci s naším nemocničním kaplanem požádali současné i bývalé pacienty, aby se s námi o takové pozitivní i negativní zkušenosti podělili. Tato sdělení tvoří spolu s myšlenkami těch, kdo za pacienty na spinální jednotku přicházejí, páteř celého textu. Jsou doplněna slovy nás, kteří zde pracujeme.

    Text jsme tematicky rozdělili na několik okruhů. Kromě částí týkajících se vlastních rozhovorů a způsobů podpory jsou zde také praktické informace, například kdy je možné přijít na návštěvu, na koho se obrátit s různými dotazy, a podobně. Brožurku jsme nazvali „O setkávání a podpoře na Spinální jednotce“, o ilustrace jsme požádali kreslíře Jiřího Slívu.

      Přáli bychom si, aby alespoň trochu usnadnila překonat těžkou životní situaci, ve které se ocitli naši pacienti, ale i jejich blízcí.

10. výročí otevření Spinální jednotky v Motole

 

     V roce 2014 slaví Spinální jednotka v Motole první kulaté narozeniny. A nemá se rozhodně za co stydět. Díky všem, kteří spinální jednotkou prošli, se posunula o veliký kus cesty dál. A protože je hezké, když je co slavit, slavili jsme i my. Ve čtvrtek 16. října 2014 se v Klubu Biograf sešli všichni, kteří se spinální jednotkou byli za těch deset let nějak spojeni. Při této příležitosti jsme také představili nově vzniklou brožurku O setkávání a podpoře na Spinální jednotce. Je určena rodinám a blízkým našich pacientů. Jejím cílem je alespoň trochu usnadnit začátek dlouhé cesty, kterou mají pacienti na spinální jednotce před sebou.

     Narozeninový dort jsme sice neměli, ale kdybychom na nějakém sfoukávali svíčky, je zřejmé, co si budeme přát. Co nejvíc dobrých konců pro naše pacienty!

 

Opel Handy Cyklo Maraton 2014

111 hodin non-stop závod s aktivní účastí sportovců s handicapem

 

     Na 2. ročník cyklistické pouti napříč Českou a Slovenskou Republikou se 30.7. – 3.8. 2014 vydal i tým Spinálka Motol. Osmičlenný motolský tým složený částečně z osazenstva spinální jednotky, částečně z oddělení spondylochirurgie  doplnily ještě tři spřízněné duše (a udatné nohy) mimotolské. Tento cyklistický svátek neměl za cíl zdaleka jen závod samotný, jeho myšlenkou je hlavně propojení zdravých a hendikepovaných sportovců a podpora těm hendikepovaným, kteří ji zrovna potřebují. Stejně jako ostatní zúčastněné týmy i my jsme v závodě jeli za jednoho člověka, kterého jsme svou účastí chtěli podpořit. Jako Spinálka Motol jsme jeli za Katju Voigtovou, kterou jsme poznali jako naši pacientku. Na cestu z posledního průjezdního bodu RÚ Slapy do cílového bodu ve FN Motol se k nám přidal a moc nás podpořil pan profesor MUDr. Pavel Pafko, Dr.Sc. Ještě štěstí, že jsme za sebou už měli pět dní a nocí závodění a tak nás jako zkušený cyklistický matador šetřil a tempo udával jen na hranici našich možností a ne až za ní :-) Pan profesor se stal také důležitou osobou na večerním slavnostním zakončení cyklomaratonu na Ladronce, kde předal ceny vítězům. Velice si vážíme Vaší podpory, pane profesore.

     Stejně tak moc děkujeme všem ostatním, kteří nás podporovali a pomáhali v přípravách i v regeneraci :-) Moc si toho vážíme a budeme moc rádi, když s námi budete v roce 2015 stejně prožívat i další ročník cyklomaratonu. Po všech neuvěřitelných zážitcích z letošního závodu totiž už teď víme, že si ten příští nechceme nechat ujít!

 

Informace o závodě najdete na

www.111hodin.cz

 

Trochu atmosféry můžete nasávat z několika následujících fotografií.

 

     Před startem na Staroměstském náměstí. Ještě usměvaví a voňaví, takže se k nám fanynky ještě hlásí :)

První den cesty, na etapě do Teplic.

Okamžiky před střídáním, všechno je přichystáno na předání štafety na další úsek.     On the road.

Výborné koláčky z průjezdního bodu v Uherském Hradišti. Podávané odbornou rukou fyzioterapeutky :)

Střídání posádek, krátká pauza na přeložení aut a vyrážíme přes Slovensko.     To ještě není vítězné gesto tým lídra, jen projev radosti ze studené vody na hlavě :)

Týmový dojezd do cíle - šplháme se k Motolu.       A je to. Je něco po šesté hodině ranní. Dokázali jsme to!!!!!!!!

Cyklistický pas - strana prvníCyklistický pas - strana druhá

 

 

Křest knihy A život jede dál a představení Kurz negativního myšlení ve Švandově divadle

 

     Křest knihy fotografií a jejich vernisáž ve Švandově divadle na Smíchově společně s divadelním představením Kurz negativního myšlení byly 24. září 2012 krásnou tečkou za časosběrným dokumentárním projektem. Fotografové Alena Dvořáková a Viktor Fišer strávili v roce 2010-2011 spoustu času se třemi mladými lidmi - s Hankou, Kamilou a Martinem, aby zaznamenali jejich život od doby těsně po úrazu míchy až po jejich návrat do běžného života. Soubor fotografií mapuje jejich nelehkou cestu přes různé typy zdravotnických zařízení až k domovu.

      Večerem, na kterém byla slavnostně pokřtěna kniha těchto fotografií, provázel Jan Potměšil. Atmosféru po divadelním představení poté doladilo k dokonalosti Kokeš Jazz Trio.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Návštěva pana Jaroslava Duška na Spinální jednotce FN Motol

      22. června 2009 se uskutečnilo vystoupení herce Jaroslava Duška na spinální jednotce. Na improvizovaném jevišti na chodbě oddělení se rozezněly tajemné tóny tibetské mísy a indiánských bubínků, zazněly úryvky z divadelního představení „Čtyři dohody“ a „Svět Toltéků“, které pan Dušek doplnil zážitky z cest a setkávání s Máyskou kulturou a filozofií. Rozesmál a jistě potěšil všechny pacienty, kteří se i přes svůj zdravotní stav téměř v plném počtu představení zúčastnili. Závěrem oblíbený herec obdržel jako poděkování květiny a malou pozornost od spoluorganizátorů představení, zástupců vedení nemocnice a Nemocniční duchovní služby.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY