Historie oddělení

O tradici v oboru hematologie v Motole se v poválečných letech zasloužili prof.MUDr. Miloš Netoušek DrSc. a jeho spolupracovník asistent MUDr. Heřmanský, který se stal později jedním z předních českých hematologů. Oba pracovali na interním oddělení. Oddělení klinické hematologie bylo založeno v roce 1971 po zprovoznění dětského monobloku a přestěhování dětských klinik z Karlova. Jeho součástí byla i krevní banka. Hematologická laboratoř se vyvíjela společně s motolskou dětskou hematologií, byla brzy vybavena novými automatickými analyzátory krevních elementů a začala rozšiřovat sortiment hematologických vyšetření. Jednou ze zásluh prof. MUDr. O. Hrodka, DrSc, pod jehož vedením se prudce rozvíjela dětská hematologie v Motole, bylo, že se hematologická laboratoř stala kvalitním diagnostickým zázemím pro dětské hematologické pacienty z celé republiky. Prioritou této laboratoře dodnes zůstává diagnostika a morfologická klasifikace akutních leukémií a myelodysplastického syndromu v dětském věku.Tato vyšetření jsou poskytována v úzké spolupráci s Klinikou dětské hemato-onkologie FN Motol pacientům celé České republiky.