Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Program odběrů a transplantace orgánů

TC FN Motol úzce spolupracuje při odběru a transplantací orgánů i tkání s Koordinačním střediskem Transplantací (KST – www.kst.cz).
Potenciální dárce orgánů a tkání ve FN Motol indikují především pracovníci lůžkových stanic Kliniky anesteziologie a resuscitace, zatím výjimečně i specialisté z některých jednotek intenzivní péče. Odběry orgánů a tkání probíhají, pod vedením transplantačních koordinátorek na centrálních operačních sálech v dětské, nebo dospělé části nemocnice, vlastní odběrový region pracoviště zatím nemá.
Koordinační pracoviště je dále plně zodpovědné také - za koordinaci odběrů plic, zejména vzdálených, které provádí odběrový team III. chirurgické kliniky, včetně urgentní dopravy příjemců k transplantaci - podílí se na koordinaci transplantací ledvin u dětí.
Program transplantace ledvin u dětí zajišťuje především Pediatrická klinika, která nemocné do programu indikuje, připravuje, zajišťuje chronickou hemodialýzu a peritoneální dialýzu, pacienty přijímá k transplantaci. Vlastní transplantace ledvin jsou prováděny na centrálních operačních sálech v dětské části nemocnice, pod vedením vedoucího lékaře TC a dětských chirurgů z Kliniky dětské chirurgie. Bezprostřední pooperační péče probíhá na dětské lůžkové stanici Kliniky anesteziologie a resuscitace ve spolupráci s dětským nefrologem, po stabilizaci stavu se nemocný vrací zpět na Pediatrickou kliniku, která zajišťuje další pooperační péči i dlouhodobé sledování.
Program transplantace plic zajišťuje především III. chirurgická klinika UK 1. LF Praha, která nemocné indikuje k transplantaci, spolu s pneumology připravuje k výkonu, odběrový tým kliniky provádí odběry plic (včetně vzdálených), vlastní transplantace probíhá na Centrálních operačních sálech, stanice III. chirurgické kliniky s kardiochirurgickým zajištěním, které zabezpečuje (včetně dostupnosti mimotělního oběhu) Kardiochirurgická klinika. Bezprostřední pooperační péče probíhá na lůžkové stanici pro dospělé Kliniky anesteziologie a resuscitace, odkud nemocné (po stabilizaci stavu) znovu přebírá III. chirurgická klinika, která zajišťuje (ve spolupráci s pneumology) i dlouhodobé sledování transplantovaných.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

developed by MEDIA FACTORY