M-9702/3 LYMFOM T-ZÓNY

(kód ICD-O-2  M-9703/3)

DEFINICE

Morfologická varianta periferního T-lymfomu M-9702/3 s typickým interfolikulárním růstem zachovávajícím intaktní folikuly někdy hyperplastické. Klasifikace WHO (2008) kód samostatně neuvádí, patrně se nejedná o samostatnou jednotku.

POPIS

Cytologicky je pestrý. Skládá se z obvykle malých CD4+ T-lymfocytů s přidruženými plazmocytoidními lymfoblasty. Může být klarocelulární. K obrazu patří zmnožení epiteloidních venul a popřípadě příměs epiteloidních granulomů. Alespoň na počátku může obsahovat zbylé hyperplastické folikuly.

DIFERENCIÁLNÍ DIAGNÓZA

• Odlišit se musí folikulární lymfom M-9690/3.

ILUSTRACE

M-9702/3 Lymfom T-zóny. Cytologický obraz s převahou menších až středně velkých buněk.

M-9702/3 Lymfom T-zóny. Maligní lymfom imunohistologicky pozitivní při průkazu CD3 infiltruje zejména parakortex uzliny se zachováním negativních folikulárních struktur. Ve výřezu inverzní obraz při průkazu CD20.