M-9591/3 SPLENICKÝ LYMFOM / LEUKÉMIE, NS (C42.2)

Splenický difuzní B-lymfom červené pulpy

DEFINICE

V klasifikaci WHO (2008) provizorně uváděná jednotka odlišná od SMZL  M-9689/3 a HCL M-9940/3 a ostatních dobře definovaných B-lymfomů nižšího stupně malignity. Indolentní onemocnění dobře odpovídá na splenektomii.

POPIS

Malé monomorní nádorové lymfocyty typicky difuzně infiltrují červenou pulpu sleziny, bílá pulpa je dlouho zachována nebo atrofická. V kostní dřeni bývá distribuce  intrasinusoidální a nodulární či intersticiální. Leukemické buňky mívají vilozní výběžky obdobně jako u SMZL.

SPECIÁLNÍ METODY

Nádor exprimuje CD20, DBA.44 a annexin A1, negativní jsou CD10, CD23, CD5, CD103, CD25.

ILUSTRACE

M-9591/3 Splenický difuzní B-lymfom červené pulpy.

M-9591/3 Splenický difuzní B-lymfom červené pulpy. Imunohistologická pozitivita CD20.

Variantní leukémie z vlasatých buněk (HCL-v)

DEFINICE A POPIS

V klasifikaci WHO (2008) provizorně uváděná jednotka dříve řazená do rámce HCL M-9940/3, od níž se liší nápadnějším nukleolem v cirkulujících vilozních buňkách (vedoucí až k podobě s prolymfocyty M-9833/3), klinicky (nápadně vysoká leukocytóza, monocytopénie) a imunofenotypicky (TRAP-, CD25-, Annexin A1- se zachováním exprese DBA.44, CD103 a CD11c). Ve slezině převládá postižení červené pulpy. V kostní dřeni nebývá provázena výraznější retikulinovou fibrotizací, běžná je intrasinusoidální infiltrace.