M-9597/3 PRIMÁRNÍ KOŽNÍ LYMFOM Z FOLIKULÁRNÍHO CENTRA (PCFCL)

DEFINICE

Primární kožní lymfom, jehož vztah k uzlinovému folikulárnímu lymfomu M-9690/3 je nejasný. Obvykle přichází na hlavě a trupu a nejeví tendenci k extrakutánní generalizaci.

POPIS

Cytologicky je tvořen elementy charakteru centrocytů a centroblastů, grading se neprovádí. Uspořádání je pouze někdy alespoň částečně nodulární, často je zcela difuzní a cytologicky se blíží obrazu difuzního velkobuněčného B-lymfomu M-9680/3.

SPECIÁLNÍ VYŠETŘENÍ

Imunohistologicky je obvykle BCL2 negativní, ale exprimuje BCL6, exprese CD10 v difuzním nádoru často mizí. CD5, CD43 a MUM-1 jsou negativní. Folikulární dendritické buňky CD21, CD23 a CD35 pozitivní jsou často přítomné disperzně i v difuzních partiích nádoru.
Translokace
t(14,18)(q32;q21) se obvykle neprokazuje.

DIFERENCIÁLNÍ DIAGNÓZA

• M-9699/3 Kožní lymfom z buněk marginální zóny, "SALT" lymfom (buňky centrocytoidní a B-monocytoidní, běžně výrazná plazmocytoidní příměs - "imunocytom", inverzní obraz folikulů, reaktivní folikuly, někdy lymfoepitelové léze).
  • M-9690/3 Folikulární lymfom primárně extrakutánní (BCL2-pozitivní).
  • M-9680/3 Primární kožní difuzní velkobuněčný B-lymfom, "leg-type"
  • M-72200  Kožní lymfoidní hyperplázie (cytologicky smíšený obraz s centrocyty, centroblasty a imunoblasty, s hojnými makrofágy a mitotickou aktivitou).

ILUSTRACE

M-9597/3 Primární kožní lymfom z folikulárního centra.

M-9597/3 Primární kožní lymfom z folikulárního centra. Detail.

M-9597/3 Primární kožní lymfom z folikulárního centra. Imunohistologický průkaz CD20.