M-9688/3 VELKOBUNĚČNÝ B-LYMFOM BOHATÝ NA T-LYMFOCYTY A HISTIOCYTY (THRLBCL)

DEFINICE A POPIS

Morfologická varianta velkobuněčného B-lymfomu M-9680/3 spojená s výraznou příměsí reaktivních T-lymfocytů a makrofágů (často bez imunohistologického průkazu velmi nenápadných). Nečetné velké nádorové B-lymfocyty mohou být i vícejaderné a napodobovat RS nebo LP buňky. Nádor je většinou difuzní a postrádá reziduální folikulární struktury se sítěmi FDC a malobuněčnou B-lymfocytární příměs. Vývoj k banálnímu difuznímu velkobuněčnému B-lymfomu M-9680/3 zejména v recidivách je možný.

IMUNOHISTOLOGIE

Nádorové elementy exprimují markery řady B (CD20, CD79a), variabilní je BCL2, EMA, CD30 a negativní je CD15 a LMP1. Hojná je příměs CD68+ makrofágů, nejsou přítomny CD23+ sítě DRC.

DIFERENCIÁLNÍ DIAGNÓZA

• Hlavní diferenciální diagnóza je vedena proti NLPHL (tzv. nodulárnímu paragranulomu) M-9659/3, který alespoň zčásti bývá nodulární a obsahuje výraznější příměs malých nenádorových B-lymfocytů a CD57 nebo PD1-pozitivní rozety kolem velkých LP buněk. Fokální úseky vzhledu THRLBCL obvykle nejsou známkou transformace ani horší prognózy.
  • Klasický Hodgkinův lymfom bohatý na lymfocyty M-9651/3 s typickým imunofenotypem a morfologií RS-buněk. Někdy je odlišení možné pouze stanovením klonální přestavby genů pro těžké řetězce imunoglobulinů, které se u Hodgkinova lymfomu obvykle nedaří.
  • Odlišit se musí i kolizní lymfom M-9596/3 a angioimunoblastický T-lymfom M-9705/3.
  • EBV-pozitivní DLBCL vyššího věku M-9680/3.

ILUSTRACE

M-9688/3 Velkobuněčný B-lymfom bohatý na T-lymfocyty a histiocyty.

M-9688/3 Velkobuněčný B-lymfom bohatý na T-lymfocyty a histiocyty.  Imunohistologický průkaz CD20.