Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Intervenční radiologie


Prof. MUDr. Miloslav Roček, CSc.

tel.: 224 438 100
e-mail: miloslav.rocek@lfmotol.cuni.cz

Evidence (objednávání pacientů):

tel.: 224 438 178


 

 

Oddělení angiografie je vybaveno novým přístrojem  Toshiba Infinix. K dispozici máme i další dvojprojekční přístroj Toshiba Infinix, na kterém pracuje Kardiologická klinika. Zde plánujeme provádět některé  neurointervence  a intervence u dětských pacientů. Hlavní naší náplní jsou  plánované intervenční výkony  na základě již provedených neinvazivní vyšetření cév pomocí ultrazvuku, CT a MR.

Pouze u pacientů s akutním postižením provádíme přehledná angiografická vyšetření a bezprostředně  intervenční zákroky. Vzhledem k tomu, že se jedná o hybridní sál, určený pro kombinované výkony, jsou některá postižení léčená ve spolupráci s cévní chirurgii. Nejčastěji to jsou  implantace stentgraftů u pacientů s postižením hrudní a břišní aorty.

V minulém roce 2011 jsme provedli více cévních intervencí než v předchozích letech. Jednalo se především o perkutánní tralsluminální angioplastiku v počtu 850 PTA,  ve 189 případech byl zaveden stent, u 104 pacientů byla provedena terapeutická  embolizace a 63 pacientů bylo léčeno lokální trombolýzou. Kromě endovaskulárních intervencí provádíme téměř tisíc nevaskulárních intervencí. Ty jsou prováděny  vedle angiografického sálu  hlavně  na CT, dále pomocí ultrazvuku a sklopné stěny. Tyto výkony představují biopsie, drenáže tekutin, drenáže  žlučových cest, intervence na transplantovaných orgánech, vertebro  a kyfoplastiky, tumorózní ablace, chemické sympatektomie.

Endovaskulární výkony provádíme na celém tepenném a žilním systému, portálním řečišti, vyjma srdce. Jsou léčeni dospělí a čím dále více dětští pacienti.

Nejčastějším  endovaskulárním výkonem jsou angioplastiky pánevních tepen a tepen obou dolních končetin, včetně periferních tepen u diabetiků. Dále jsou léčeny viscerální tepny pro aterosklerózu a provádíme četné embolizace tumorů  i chemoembolizace, embolizace u krvácení (GIT, hemoptýzy, poúrazové a iatrogenní postižení). Jsme schopni provést mechanickou trombektomii při masivní plicní embolii, trombektomii mozkových tepen při embolické CMP. Standardně provádíme lokální trombolýzy tepen a žil. Naše pracoviště jako jediné se zabývá rutinně léčbou chronického žilního uzávěru. Jsme pracovištěm zabývající se léčbou cévních hemodialyzačních  přístupů, zavádíme i translumbální katétry. Implantujeme stenty do sestupné části hrudní aorty, do břišní aorty, včetně fenestrovaných graftů. Zavádíme nové  intervenční metody, spolupracujeme i na mezinárodních multicentrických studiích.

Lékaři oddělení angiografie  přednášejí na národních a mezinárodních kongresech, které též organizují a spoluorganizují.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY