Dobrovolnické centrum

FN Motol patří k prvním nemocnicím v ČR, kde od roku 1999 začal fungovat dobrovolnický program.

Hlavní realizátorkou myšlenky dobrovolnictví v nemocnici byla MUDr. Ivana Kořínková. Posléze se stala hlavním garantem a průkopnicí dobrovolnického programu i v ostatních zdravotnických zařízeních v ČR. První koordinátorky, které se ujaly organizace dobrovolníků, byly Mgr. Blanka Zaplatílková a Mgr. Jitka Nováková. Položily základy pro kvalitní vedení a přípravu dobrovolníků ve Fakultní nemocnici v Motole.

Systémovou podobu  získával  pod metodickým vedením Národního dobrovolnického centra Hestia a za podpory nadace Open Society Fund Praha. Od roku 2004 se stalo Dobrovolnické centrum součástí Fakultní nemocnice v Motole. Od té doby spadá celý program pod Útvar náměstkyně pro ošetřovatelskou a je tímto stabilně organizačně zakotven ve struktuře nemocnice. V roce 2010 byla ukončena externí spolupráce s NDC Hestia a centrum funguje jako samostatná jednotka v rámci FNM.

Smysl a poslání programu

Posláním dobrovolnického programu je vnášet do nemocnice více lidského kontaktu, posilovat duševní pohodu pacienta a jeho postoj k aktivní spolupráci na uzdravení. Dobrovolník jako člověk přicházející ze "zdravého světa" může pomoci překlenout náročné chvíle v nemocnici a přispět k lepšímu průběhu a efektu léčby.

Organizace programu ve FN Motol.

Veškeré informace naleznete na www.dcmotol.cz

Kontakty:

Mgr. Renata Vejdělková