Organizace programu ve FN Motol

Dobrovolnické centrum je součástí Fakultní nemocnice v Motole od ledna 2004. Jeho úkolem je výběr, příprava nových dobrovolníků a poskytování zázemí a opory dobrovolníkům stávajícím.

Dobrovolnické centrum funguje pod Útvarem hlavní sestry FNM a celý program je tímto stabilně zakotven ve struktuře nemocnice.

Koncepčně a organizačně za program v nemocnici odpovídá garant programu a koordinátorka dobrovolnické programu.

Na každém oddělení, kam docházejí dobrovolníci je odpovědnou osobou tzv. kontaktní osoba.

Každý zájemce o dobrovolnictví prochází úvodním rozhovorem s koordinátorkou, poté se rozhoduje zda bude pokračovat jako nepravidelný či pravidelný dobrovolník. Pravidelní dobrovolníci jsou povinni absolvovat jednodenní školení , na kterém jsou seznámeni se všemi náležitostmi programu. O konečném zařazení zájemce do programu rozhoduje koordinátor. Po podpisu administrativních formalit (dohoda o dobrovolnické činnosti, závazek mlčenlivosti dobrovolníka, kodex dobrovolníka, registrační karta) mohou vykonávat dlouhodobou dobrovolnickou činnost v nemocnici. Dobrovolník má povinnost se účastnit pravidelných supervizních setkání a má možnost rozšiřovat své znalosti a dovednosti na odborných seminářích a kursech, určených dobrovolníkům.

Každý dobrovolník odevzdává koordinátorce výpis z rejstříku trestů.

Dobrovolnické centrum FN Motol
V Úvalu 84
e-mail: dobrovolnik@fnmotol.cz

www.dcmotol.cz

www.facebook.com/dcmotol

Garant programu

• Odpovídá za vytvoření funkčního modelu a koncepce dobrovolnického programu
  • Má přehled o dobrovolnickém programu jako celku
  • Rozvíjí program v souladu se strategií rozvoje zdravotní péče
  • Vyhodnocuje program
  • Prezentuje program

Koordinátorka dobrovolníků

• Úzce spolupracuje s garantem programu na realizaci programu
  • Provádí nábor a výběr dobrovolníků
  • Připravuje a vede úvodní školení dobrovolníků
  • Vede dokumentaci a zajišťuje administrativní formality spojené s registrací a databází dobrovolníků
  • Zajišťuje a organizuje supervizní setkání pro dobrovolníky
  • Organizuje odborné semináře a kursy pro dobrovolníky
  • Uvádí dobrovolníka na pracoviště a seznamuje ho s kontaktní osobou
  • Spolupracuje s kontaktními osobami na aktualizaci potřeb a náplni činnosti dobrovolníků
  • Organizuje jednorázové akce v nemocnici spojené s účastí dobrovolníků
  • Spolupracuje s garantem programu na získávání finančních zdrojů pro realizaci programu a prezentaci programu

Koordinátorkou dobrovolnického programu je Mgr. Renata Vejdělková
e-mail: dobrovolnik@fnmotol.cz

Kontaktní osoba

• Je zaměstnancem oddělení, kde pomáhají dobrovolníci
  • Podílí se na výběru dobrovolnických činností, které vyhovují potřebám oddělení
  • Provádí podrobnější zaškolení do provozu a problematiky daného oddělení
  • Má přehled o fungování dobrovolníků na oddělení
  • Je v kontaktu s koordinátorem dobrovolníků a dostává od něj informace o novém dobrovolníkovi
  • Je k dispozici dobrovolníkům na oddělení
  • Dává podněty k dalšímu rozvoji nebo změnám programu na oddělení

Ve FN Motol jsou kontaktními osobami vrchní nebo staniční sestry, psycholog nebo herní terapeuti.

Úvodní školení dobrovolníků

Jeho obsahem je:

• Zmapování motivace dobrovolníků k dobrovolnické činnosti v nemocnici, jejich očekávání a případných obav
  • Informace o základních principech dobrovolnictví
  • Možnosti a typy dobrovolnických činností v nemocnici
  • Organizace dobrovolnického programu ve FN Motol
  • Struktura nemocnice, provozní pravidla a nutná „pravidla hry“
  • Vysvětlení významu supervizních setkání, nabídka odborných seminářů a kursů
  • Komunikační hry k nácviku chování v možných obtížnějších situacích

Supervize

Cílem supervize je:

• Podpora a ocenění dobrovolníků
  • Řešení vzniklých komplikací a problémů
  • Rozvoj dovedností dobrovolníků, vzájemná inspirace
  • Zpětná vazba od dobrovolníků, prevence proti jejich vyhoření a celková kontrola nad průběhem programu

Supervizorem v jednotlivých skupinách je odborník v práci se skupinou, který zná problematiku dobrovolnictví v nemocnicích a pravidla programu.

Odborné semináře a kursy

Podle potřeb, které vyplynou ze supervizních setkání, organizuje Dobrovolnické centrum semináře a kursy pro dobrovolníky na specifické odbornější téma.

Pravidelně jsou nabízeny semináře věnované základům první pomoci, specifikům onkologického onemocnění, problematice dlouhodobě hospitalizovaných pacientů nebo komunikaci se seniory. Dále jsou dobrovolníci zaškolováni v oblasti základů rehabilitace nebo pro vedení kurzu trénování paměti. Po dohodě s koordinátory se mohou se také účastnit odborných seminářů pořádaných Oddělením klinické psychologie nebo Dětskou psychiatrickou klinikou.