Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

MUDr. Zlatko Marinov

Platnost od: 8. 12. 2015 15:00:00 do: 14. 12. 2015 14:00:00

Výživa, její kvalita, množství a složení velmi výrazně ovlivňují náš život, přičemž vztah k jídlu si vytváříme již od raného dětství. Pohledy na to, co patří a nepatří do racionální stravy, se mnohdy ale diametrálně rozchází, ostatně jak to velmi názorně dokazuje kauza margarín versus máslo z nedávné doby. Navíc v současné době existuje několik desítek různých přístupů, které vycházejí z různých filosofických zaměření, tradičních zvyklostí či náboženských předpisů. Každopádně jídlo, kulinařina, obezita a s ní spojené diety jsou nestárnoucím tématem rozmanitých diskuzí, někdy dokonce i určitým módním trendem. Blížící se vánoční svátky a tradiční novoroční předsevzetí tak budou jistě spojena s tématem kalorických pokrmů, výživových doporučení, varování a zásad. A média nás jimi jistě zahrnou do sytosti. Nejspíš i Vás bude zajímat, jaký je pohled odborníků a zda pro Vás třeba musí být smažený kapr s bramborovým salátem zakázanou lahůdkou nebo si ho můžete dávat třikrát denně. Je česká kuchyně zdravá? Je naše generace, obzvláště pak děti, obézní? Mají dnešní děti dostatečný pohybový režim? Do jaké míry nás ovlivňuje příjem nekvalitních potravin? Existuje univerzální návod pro takový typ stravování, který nám zaručí, že nebudeme přibírat?

Diskuze byla ukončena. Již není možné vložit další dotazy. 

Sona Adamcova

dobrý den, ráda bych věděla jestli po CHT/ ovaria + mety v břiše/ jsou vhodné vitaminy nebo jiné produkty . Slyšela jsem, že vitamíny živí i ty nádorové bunky . Na netu jsem získala informaci , že na obnovu střeva po CHT je dobrý HYLAK forte. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

14. 12. 2015 15:50:22

Dobrý den pani Admcová, Váš dotaz je úzce specifický a nelze na něj odpovědět paušálně. O dietologických opatření vrámci léčby a post léčebném stavu rozhoduje velice mnoho faktorů, včetně metody použité terapie a fáze onemocnění. Tento dotaz náleží především k zodpovězení onkologa ve spolupráci s příslušnou klinickou nutriční terapeutkou. Základem nutriční terapie po každém prodělaném onemocnění je racionální jídelníček založený na pestré stravě s obsahem všech makro a mikronutrientů včetně pomocných pre- a pro-biotických složek doplněný o konkrétní cílená doporučení. Děkuji za pochopení mého přístupu.

Dana V.

Dobrý den, je pravda, že pokud se jí sladkosti (v přiměřeném množství) v dopoledních nebo lehce popoledních hodinách, stačí je tělo strávit a nehrozí, že se z nich bude tloustnout?

Odpověď:

14. 12. 2015 14:04:22

Dobrý den, uvedené pravidlo platí pro snídaně a dopolední svačinu, v odpoledním období a večer bychom měli preferovat sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Přiměřeně dopoledne, ale již ne odpoledne. Když přiměřeně sladkost odpoledne - tak jako za odměnu za radost z pohybu. viz. Jídelníček školák, který funguje i pro jejich maminky .-) http://sdetmiprotiobezite.cz/pro-vyzivove-konzultanty/muj-talir-z-ktereho-jim/jidelnicek-skolaka/

Lucie K.

Pane doktore, jaký je Váš názor na čistící diety? Ve kterém ročním období byste je případně doporučoval? Děkuji.

Odpověď:

14. 12. 2015 13:59:55

Dobrý den Lucie, půst a postní systém se stal integrální součástí každého světového náboženství a především tento výživový princip určoval , nakolik je náboženství přínosné pro jejich vyznavače a umožňoval jim zdravotním nasměřováním žít déle proti jejich nevyznavačům. Pro naše středoevropské prostředí je určující křesťanský postní systém a je velikou škodou, že jsme jej v dnešní době tak rychle opustili. Celé populaci by velice napomohlo ctít dnes advent..., ale i obyčejný pátek. Čistící dieta trpí stejnými nešvary, jako každá jiná dieta - http://sdetmiprotiobezite.cz/pro-vyzivove-konzultanty/dietologie-opredena-myty/ . Mnoho zdaru a zdravý rozum.

Hanka

Dobrý den, nakolik je obezita fyzickým problémem a nakolik psychickým? děkuji

Odpověď:

14. 12. 2015 13:52:42

Dobrý den Hanko, oboje nelze vzájemně oddělovat. Dětská obezita je v současné době především závažný psycho-sociální problém. Obézní dítě je velmi často vystaveno neúměrnému společenskému tlaku ze strany společensko-estetických norem, někdy až antifet rasismu. Obezita jednoznačně otevírá dětem okno unipolární deprese. Dětská obezita je ale především závažný zdravotní problém. Obezita je základním kamenem rozvoje takzvaného metabolického syndromu. Přes rozvoj insulinové rezistence vede k rozvoji časné cukrovky 2. typu, urychlenému kornatění cév a následně přes rozvoj vysokého krevního tlaku k časnému rozvoji tvosrdečně-cévních komplikací se závažnými následky. Rozvoji metabolického syndromu nejsou děti uchráněny a v současnosti tvoří 1/3 pacientů obezitologických ambulancí. Dětská obezita v 80 % pokračuje i v dospělosti, kdy se tito jedinci řadí k chronicky obézním dospělým se závažnými zdravotními a psychosociálními komplikacemi. Vice viz. http://sdetmiprotiobezite.cz/pro-rodiny-s-detmi/co-je-detska-obezita/co-zpusobuje-detska-obezita/

František

Dobrý den,pane doktore, v čem dělají obézní lidé nejčastější chyby?

Odpověď:

14. 12. 2015 13:49:36

Dobrý den Františku, rozdíl je jestli se jedná o dětského nebo dospělého ženského nebo mužského klienta. Je to celý soubor typických stereotypů, kterým se věnuje odborná péče a její popis je za rámec on-line diskuse. Bohužel je tato oblast opředená mediální mytologií a informačním šumem, který celý proces modifikuje podle aktuálních mediálních kampaní a to co platilo včera, neplatí dnes a nebude platit zítra. Vzhledem k tomu léčba obezity vždy patří do rukou erudovaného odborníka a závažné obezity do rukou lékaře.

Tomáš

Dobrý den, jaký je Váš názor na každodenní konzumaci kávy (bez cukru). Děkuji za odpověď

Odpověď:

14. 12. 2015 13:40:56

Dobrý den Tomáši, káva a čaj řadíme do stejné skupiny - viz předchozí odpověď. V případě používání více než 3 - (5 si nastavili v Itálii) porcí může způsobovat problém většího obsah kofeinu, který v danou chvíli potencuje činnost v mozku v stavu v jakém je - pokud jste excitovaný - vyexcituje Vás více, pokud jste unavený - unavený Vás více, pokud pracujete - pracujete lépe, pokud lenošíte - lenošíte více. 3 porce kvalitní kávy by mohl být zlatý standard.

Tomáš Z.

Dobrý den, co bych měl udělat jako první, když chci změnit svoje stravovací návyky a zvýšit úroveň pohybové aktivity? děkuji za odpověd

Odpověď:

14. 12. 2015 13:36:12

Dobrý den, Nejlépe je začít následovat radu - Jídelníček na pěti prstech jedné ruky http://sdetmiprotiobezite.cz/jidelnicek-na-peti-prstech-jedne-ruky/ včetně umístnění, skladby a velikosti prstů s doporučením Pěstí proti obezitě. V pohybovém režimu na prvém místě Chodit, chodit a chodit minimálně 4 km denně viz. Bez pohybu to nejde http://sdetmiprotiobezite.cz/pro-vyzivove-konzultanty/bez-pohybu-to-nejde/ . Mnoho zdaru v nastavení zdravého životního stylu.

Katka

Dobrý den, lze v rámci pitného režimu nahradit vodu čajem? Děkuji.

Odpověď:

14. 12. 2015 13:31:49

Dobrý den Katko, pokud jev pitném režimu použito jiné chuťové stopy než sladké, není pak většího problému. I když, obsah kyselin v ovocných čajích se může podílet na odvápňování chrupu. V černých čajích obsah teinu může zvyšovat excitabilitu. V billiných čají mohou být stopové příměsi nežádoucích - toxických látek u negarantovaných výrobců. Nadarmo nejlepší na pití je pramenitá voda a případně dle chuti s bublinkami, které lidem bez trávicích obtíží nečiní žádné obtíže.

anonym

Co říkáte na takzvané bezsacharidové diety? Je možné dlouhodobě vyjít s velmi malým obsahem sacharidů?

Odpověď:

14. 12. 2015 13:26:49

Dobrý den, Sacharidy tvoří jednu ze 3 základních živin a svým objemem nejvýznamnější. Pro zdárný růst, vývoj a práci je nutné zajistit energetické pokrytí sacharidů ze 60% denního příjmu potravin. Každá dieta má svá omezení, ale ty, které jsou založené na vyloučení jakékoliv ze 3 základních živin, nejen že jsou dlouhodobě neudržitelné, ale ze zdravotního hlediska škodlivé. Jistě lze diskutovat o vhodnosti jednotlivých skupin sacharidů, kdy lze akceptovat vyloučení mono a disacharidů - tj. jednoduchých cukrů, ale to neplatí pro složené cukry, které sehrávají stěžejní význam v racionální stravě, které je především pestrá. Viz případně Dietologie opředená mýty http://sdetmiprotiobezite.cz/pro-vyzivove-konzultanty/dietologie-opredena-myty/ Mnoho zdaru v nastevení racionálního jídelníčku a zdravého životního stylu.

Karel K.

Dobrý den, pane doktore. Je nějaká škodlivost u coca-cola limonádách bez cukru nebo jí může dítě \"beztrestně\" pít, aniž by se rodič bál nadbytečných kil nebo zdravotních komplikací?

Odpověď:

14. 12. 2015 13:20:07

Dobrý den pane Karle, kolové nápoje a vůbec jakékoliv cukrem sycené nápoje do pitného režimu nepatří. Na pití je voda a ne cukřenka - viz http://sdetmiprotiobezite.cz/pro-vyzivove-konzultanty/na-piti-je-voda-a-ne-cukrenka/ . Kolové nápoje se vedle spouštění nadváhy obsahem fosfátů podílí na rozvoji osteoporosy a obsahem fruktozového sirupu na poškozování jater. Doporučují shlédnout ukázku Skuteční medvídci http://sdetmiprotiobezite.cz/pro-sponzory/postaveni-reklamy-v-prevenci-civilizacnich-onemocneni/pozitivni-reklama-v-prevenci-civilizacnich-onemocneni/ ale i ostatní příspěvky by Vás mohli zaujmout.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

developed by MEDIA FACTORY