Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Diskuse - JUDr. Vladimíra Dvořáková - nemocniční ombudsman

Platnost od: 9. 2. 2016 16:00:00 do: 23. 2. 2016 14:00:00

Při hospitalizaci, provádění léčebných a diagnostických vyšetření či poskytování ambulantní péče mohou nastat situace, kdy se pacienti domnívají, že jejich práva byla porušena či ohrožena. Jsou i případy, kdy dochází k velmi kuriózním nebo neopodstatněným požadavkům ze strany pacientů směrem k nemocničnímu zařízení. Bohužel ohánějícími se domnělými právy či nesprávně vyloženým zákonem. Občas i velmi emotivně vyhrocenými. A protože nám velmi záleží na kvalitě poskytované péče a komfortu našich pacientů, zřídili jsme v roce 2012 v naší nemocnici post nemocničního ombudsmana. Jeho hlavním posláním je usilovat o zajištění bezproblémové komunikace mezi pacienty, jejich blízkými a zaměstnanci FN Motol v případě, kdy se pacienti dovolávají svých práv. Nemocniční ombudsman řeší stížnosti, žádosti a jiná podání co nejméně konfliktní formou s cílem nalézt řešení vhodné pro všechny zúčastněné strany. Usiluje o zvyšování kvality poskytovaných zdravotních služeb a o maximální spokojenost pacientů. Od roku 2012 narostla agenda nemocničního ombudsmana více než čtyřnásobně. Za uplynulý rok bylo řešeno na 800 podání (stížností, žádostí, podnětů, dotazů). Jak probíhá proces prošetření žádosti či stížnosti? Zvyšuje se počet připomínek k poskytované péči? Jakou roli hrají ve stížnostech moderní technologie? Dává zákon vždy pouze jednoznačnou odpověď? Jak skloubit zákonné normy a provozní možnosti?

Diskuze byla ukončena. Již není možné vložit další dotazy. 

Veronika

Dobry den, jiz dvakrat jsem byla na 2. chirurgii, vse probehlo uspesne a na zdravotni peci jako takovou si nemuzu stezovat, jen me zarazi to, ze se mi ani jednou muj osetrujici lekar nepredstavil. Kdybych si nevsimla jmenovky na plasti, tak to nevim. Lze nejak napr. zverejnit kdo na danych oddelenich pracuje ci nejak vzdelat zdravotnicky personal, aby se lidem, o ktere pecuji predstavili? Abychom nebyli jako za bolsevika, kde je clovek degradovan na \"zlucnik na trojce\". Dekuji

Odpověděl(a): davidc

24. 2. 2016 9:11:59

Dobrý den, paní Veroniko, vy jako pacient máte právo znát jména osob, které se Vám v nemocnici věnují. Toto Vaše právo je ošetřeno i tím, že lékař nosí viditelně umístěnou jmenovku. Pokud se na jméno přímo dotážete, určitě dostanete odpověď.

Klára K.

Dobrý den, na jaké oddělení je nejvíce stížností a na jaké je nejmíň?

Odpověděl(a): davidc

24. 2. 2016 8:14:54

Dobrý den, paní Kláro, konkrétní odpověď na tuto otázku by byla velmi zavádějící. Je třeba brát v úvahu počet ošetřených pacientů na tom kterém zdravotnickém pracovišti, ale i počet zaměstnanců. V neposlední řadě hraje roli i míra rizika, které vyplývá z konkrétní činnosti. Obecně platí, že více stížností zaznamenávají operační obory, plyne to ze samé podstaty této činnosti.

olga

radíte se sněkým nebo si vše rozhodujete jen podle sebe?

Odpověděl(a): davidc

23. 2. 2016 13:59:28

Dobrý den, na případech spolupracuji s kolegy (lékař, sestra, administrativní pracovníci) a samozřejmě velmi úzce spolupracuji s vedením těch pracovišť, jichž se konkrétní podání týká.

radim

co když je ten kdo si stěžuje opravdu psychicky nemocný? musíte jeho stížnost také řešit?

Odpověď:

23. 2. 2016 13:48:36

Dobrý den, zabýváme se každým podáním. I psychicky nemocný člověk může mít oprávněné požadavky.

Jirka

Dobré dopoledne, spolupracují s vámi lékaři dobrovolně a bez problémů? nebo je to jejich povinnost? děkuji za odpověĎ.

Odpověď:

23. 2. 2016 13:47:11

Dobrý den, se spoluprací našich lékařů a sester opravdu nemám problém. Děkuji za to.

Bohumil

rád bych se zeptal, jak kontrolujete, že se už stížnost nemůže opakovat, že došlo k úplné nápravě?

Odpověď:

23. 2. 2016 13:46:10

Dobrý den, nejspolehlivější kontrola je ta, že na zmiňovanou činnost již žádná další stížnost nepřijde. A samozřejmě jednotlivé útvary nemocnice, které vykonávají kontrolní činnost v té které oblasti, toto také sledují a vyhodnocují.

ivan

Kolik stížností tak denně (nebo týdně) dostanete? děkuji a přeji hezký den!

Odpověď:

23. 2. 2016 13:41:15

Dobrý den, jsou dny ,,zátěžové\" a dny ,,mírnější\". Pro srovnání jsme za uplynulý rok řešili téměř 800 podání (stížností, žádostí, dotazů, podnětů).

Ladislav

Jste zaměstanenc FN Motol? Není to konflikt zájmu?

Odpověď:

23. 2. 2016 13:39:13

Dobrý den, jsem zaměstnanec FN Motol. Nespatřuji ve své pozici konflikt zájmů. Mám jediného šéfa - ředitele nemocnice a objektivní a nestranný pohled mám v ,,popisu práce\".

david

dobrý den, můžu si stěžovat, i když mi nebylo ještě 18?

Odpověď:

23. 2. 2016 13:36:48

Dobrý den, Davide, určitě můžete. I nezletilá osoba má svá zákonná práva.

novák

jaké stížnosti konkrétně řešíte? jde o chování lékařů a sester? s čím se na vás konkrétně mohu obrátit?

Odpověď:

23. 2. 2016 13:35:26

Dobrý den, pane Novák, jak jsem odpovídala v předchozích dotazech, škála podání je velice pestrá. Obrátit se na mne můžete s čímkoliv, co se přímo týká či souvisí s poskytováním zdravotních služeb, nebo, chcete-li, s děním v naší nemocnici.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

developed by MEDIA FACTORY