Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Archiv - 2012

Lékař mezi múzami

Je málo lékařů v České republice, kteří jsou tak známi jako Josef Koutecký. Jeho osobnost je spojená především s dětskou onkologií, velmi mladým lékařským oborem, který u nás profesor Koutecký v polovině šedesátých let minulého století zakládal. V té době byla úmrtnost onkologických dětských pacientů prakticky stoprocentní. Podařilo se zachránit okolo tří procent nemocných dětí. Pacienti byli léčeni výhradně chirurgicky. Josef Koutecký vypracoval celou řadu nových léčebných postupů, které nemoc léčily komplexně. Z původní kliniky dětské chirurgie vybudoval kliniku dětské onkologie a v roce 1983 se stal jejím přednostou a o čtyři roky později byl prezidentem republiky jmenován prvním československým profesorem onkologie. Zdroj: Literární noviny

Je málo lékařů v České republice, kteří jsou tak známi jako Josef Koutecký. Jeho osobnost je spojená především s dětskou onkologií, velmi mladým lékařským oborem, který u nás profesor Koutecký v polovině šedesátých let minulého století zakládal. V té době byla úmrtnost onkologických dětských pacientů prakticky stoprocentní. Podařilo se zachránit okolo tří procent nemocných dětí. Pacienti byli léčeni výhradně chirurgicky. Josef Koutecký vypracoval celou řadu nových léčebných postupů, které nemoc léčily komplexně. Z původní kliniky dětské chirurgie vybudoval kliniku dětské onkologie a v roce 1983 se stal jejím přednostou a o čtyři roky později byl prezidentem republiky jmenován prvním československým profesorem onkologie.

Ve Fakultní nemocnici v Motole vybudoval špičkové pracoviště, známé po celém světě, kde se podaří 75 procent dětí zachránit. Však mu také Mezinárodní společnost pro dětskou onkologii udělila svou cenu za vědecko- organizační práci ve prospěch tohoto oboru. Jeho zásluhy o onkologickou medicínu byly oceněny Medailí Jana Evangelisty Purkyně, Zlatou medailí 2. Lékařské fakulty UK i zlatou medailí Univerzity Karlovy. Akademie věd ČR mu udělila záslužnou medaili za zásluhy o vědu a lidstvo "De scientia et humanitate optime meritis". Po roce 1989 jako první lékař vůbec obdržel státní vyznamenání Za zásluhy, které mu předal prezident republiky v roce 1996. Josef Koutecký stál také u zrodu Učené společnosti České republiky a po dobu čtyř let jí i předsedal. Druhou lékařskou fakultu UK vedl jako děkan neuvěřitelných 13 let, tři roky byl také prorektorem Univerzity Karlovy pro vnější styky.

Sběratel a milovník i znalec umění

Josef Koutecký kdysi prohlásil, že dětská onkologie je napůl vědou a napůl uměním. Možná proto má ve svém oboru takové úspěchy. Josef Koutecký je totiž duší umělec, který si bez umění v mnoha jeho formách nedokáže život představit. Od svých sedmi let hrál na housle, od osmi let si k tomu ještě přibral hru na klavír. Ve svých čtrnácti letech, kdy většina jeho vrstevníků brnkala na kytaru táborové cajdáky, pokoušel se Josef skládat sonatiny. I když po maturitě na Akademickém gymnáziu si vybral studium medicíny, láska k hudbě ho neopustila. Od roku 1991 pořádá ve velké aule Karolína koncerty, které se staly v pražském uměleckém světě pojmem. Miluje hudbu starých italských mistrů, Bacha i jeho následovníků, stejně tak jako Janáčka, Suka, Hindemitha. Jeho velkou hudební láskou je Gustav Mahler. Protože je fascinován komorní hudbou, stal se jakýmsi patronem Kociánova kvarteta, kterému vždy zahajoval jejich slavnou sérii rudolfínských koncertů. Byl kmotrem desítek knih a CD i DVD. V posledních deseti letech pochopil krásu baletu, který předtím nebyl jeho nejoblíbenější umělecká disciplina. Činohra není žánr, kterému by dal přednost. Jeho vkus je spíše klasický a tak celá řada moderních her se mu protiví stejně jako příliš modernistické režie klasických her. Jeho vztah k umění ukazuje i jeho angažovanost organizační. Je členem Rady Národního divadla, členem správní rady Nadace Národní galerie v Praze i Nadace Českého svazu výtvarných umělců grafiků Hollar.
Miluje výtvarné umění od toho gotického až po impresionisty a realisty 19. století. Jen některá moderní díla v něm vyvolávají rozpaky. Chce, aby výtvarné dílo v něm vytvářelo hluboké zážitky, vyvolávalo představy a snění, aby obohatilo život. A to v řadě děl moderního umění při nejlepší vůli nenalézá. K jeho přátelům patří celá řada malířů a sochařů, jako je Boris Jirků, Tomáš Bím, Oldřich Kulhánek, František Ronovský, Rudolf Riedlbauch nebo Milan Vácha, jejichž díla má rád a sbírá je.
Celý život sbírá také starožitnosti. A poněvadž má zálibu v rudolfínské době, pořídil si po vzoru císaře Rudolfa takové malé domácí muzeum. Umístit ho musel na chalupu, v pražském bytě by dva menší žraloci, pověšení u stropu, přece jenom vypadali divně. Z police se na ně dívá vycpaný krokodýl, kobra a želva karetová. K tomu celá řada kostí a preparovaných živočichů, radost podívat. V Praze mu musí stačit obrovská knihovna, nabitá nejen odbornou literaturou, ale i biografickými a historickými díly. On sám píše samozřejmě především odborné práce. Vyšlo mu téměř 300 publikací, z toho sedm monografií, dvoje skripta a dvě učebnice. Na mezinárodních kongresech a sympoziích přednesl skoro 700 sdělení. Populární literatura zahrnuje jeho knížky Rady rodičům dětí s nádorovým onemocněním i Nádory dětského věku.
Jako každý táta vyprávěl svým dvěma dětem pohádky na dobrou noc. A když mu došla zásoba běžných pohádek, tak si prostě pohádku pro své děti začal vymýšlet. Vznikl Vodníček Buližníček. Jeho příběhy se dětem líbily a tak donutily tatínka, aby je sepsal. Rukopis ležel čtvrt století v šuplíku, až jednou se profesor Koutecký neopatrně zmínil, co napsal svým dětem před mnoha lety. Chytlo se toho nakladatelství Brio, knihu v roce 2005 vydalo s překrásnými ilustracemi Mariny Richterové a od té doby už nejedno dítě vyrostlo s jeho pohádkovou knihou. Kromě toho Kouteckého "dvorní" nakladatelství Akropolis vydává sérii Krásná setkání, knihy esejů, projevů z vernisáží a křtů, úvah i statí. Ukazují Josefa Kouteckého jako hluboce vzdělaného člověka, nesmírně moudrého i vtipného, který mapuje dnešní svět a zamýšlí se nad naším životním stylem a hodnotami. Věnuje se i problémům etiky, eutanazie i vztahu lékaře a pacienta. Řada statí je věnována další Kouteckého lásce - Praze. Žije v našem hlavním městě celý život a propaguje jej po celém světě. Rada městské části Praha 7 jej za jeho zásluhy jmenovala čestným občanem městské části.
Národní cena Česká hlava má být jakousi českou Nobelovkou. Letos ji dostal nejen vynikající vědec, ale člověk známý svými humanistickými idejemi, které v životě uplatňuje svou lidskostí, mravností a službou všemu dobrému a krásnému.

Aleš BLUMA

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY