Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Archiv - 2012

Tisková zpráva (k tiskové konferenci pořádané 2.2.2012 – FNM)

Retcam 3 je v současnosti nejmodernější digitální zobrazovací systém v ČR. Tedy je to špičkový diagnostický přístroj. Přístroj se jmenuje Retcam 3 (v překladu něco jako kamera na snímání sítnice oka).

Retcam 3 je v současnosti nejmodernější digitální zobrazovací systém  v ČR. Tedy je to špičkový diagnostický přístroj. Přístroj se jmenuje Retcam 3 (v překladu něco jako  kamera na snímání sítnice oka).  

Slouží k  prostorovému,barevnému  digitálnímu zobrazení  především očního pozadí (retina) dětí i dospělých. Tato fotodokumentace je  na rozdíl od normálních  fotografií a vyšetření očního pozadí prostorová, trojdimenzionální, takže lékař nevidí jen malý úsek, nebo jen část sítnice, ale celý obraz očního pozadí, což mu pomůže při orientaci a lepším hodnocení. Je tu navíc i špičková kvalita obrazu.. Fotografie je možno archivovat, srovnávat v čase a také je odesílat ke konzultaci jiným odborníkům, tzv. –„ telemedicína“.

 Vlastní pořízení fotodokumentace nemusí provádět jen lékař, ale i odborně zaškolená sestra. Retcam je schopen pořídit i fotografii přední části oka (rohovka,víčka  atd). Je také  možné k němu připojit další specifické moduly, jako např. fluoresceinovou angiografii, kdy po obarvení cév sítnice je lze lépe pozorovat. Je vybaven celou řadou speciálních čoček, které umožňují sledování očního pozadí. Přesná diagnostika a objektivní fotodokumentace má samozřejmě dnes i forenzní význam. V praxi při vyšetření vidíme na velkém displeji to, co právě pozorujeme .

Jinými slovy, Retcam slouží ke screeningu, diagnóze a léčbě onemocnění oka dětí i dospělých.

K čemu ho budeme používat?

Je určen především k diagnostice retinopatie nedonošených dětí. 
(ROP= retinopathy of prematurity)To je závažné  onemocnění sítnice   postihující pouze nezralé, předčasně narozené děti.

Naše klinika  se přes 30 let věnuje této problematice. Jsme superkonsiliárním pracovištěm pro celou oblast ČR. Věnujeme se těmto dětem od prevence, diagnózy, léčby a dispenzarizace. Spolupráce s neonatologickými centry je tradicí a další interdisciplinární spolupráce je velmi efektivní právě ve FNM.

Nejrizikovější skupinou jsou děti s velmi nízkou porodní hmotností (pod 1000 gramů). U nich může dojít k úplnému odchlípení sítnice.

Těchto dětí se rodí stále více. Výsledkem může být  nevidomost, nebo těžké zrakové postižení, často obou očí. ROP patří mezi nejčastější příčiny slepoty dětského věku ve vyspělých zemíchNapř. v Centru zrakových vad v Motole je 60 až 70 % nevidomých, nebo slabozrakých dětí s následky ROP. Ročně je u nás evidováno cca 30 dětí s těžkým zrakovým postižením následkem ROP.

I nedonošené děti  s mírnějším průběhem mají  daleko větší riziko vzniku např.  krátkozrakosti, šilhání ,tupozrakosti.

ROP pokud se rozvine, je možné léčit laserovou  fotokoagulací, zmrazením sítnice, nebo aplikací speciálních látek do oka.

Klíčová je právě včasná a správná diagnostika  tohoto onemocnění, což umožňuje  tento přístroj. Podle sítnicových nálezů, které jsou někdy velmi specifické a složité, lze pak  načasovat a indikovat další postup, nebo následnou léčbu.

Retcam lze využít i u jiných onemocnění, zvláště u nádorových afekcí sítnice /např.retinoblastom - což je nádor sítnice u malých dětí) a dalších anomálií.

U dospělých ho lze  samozřejmě využít také.

 

Na vaše doplňující otázky odpoví:

MUDr. Milan Odehnal, MBA

Primář oční kliniky dětí a dospělých  UK 2LF a FNM

Tel: 224432704

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY