Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Archiv novinek

Epilepsie a čarodějnice

Epilepsie a čarodějnice (MUDr. Martin Tomášek) Julius Caesar, Johanka z Arku, Fjodor Michailovič Dostojevskij, Vincent van Gogh, Isaac Newton, Ludwig van Beethoven nebo Elton John … Ti všichni byli úspěšní.

A známe je. Spojuje je diagnóza epilepsie. Mnozí však takto úspěšní nebyli a nevíme, ani kolik jich bylo, ani kolik z nich se mohlo stát významnými malíři, vědci či vůdci. Ale nestalo. Protože „... epilepsie a nemoc padání … jsou zapříčiněny čarodějnicemi … například skrze vejce, která byla pohřbena s mrtvými orgány…“, píší v roce 1487 dominikáni Kramer a Sprenger ve slavném díle Kladivo na čarodějnice. A kde končili po celý starověk a středověk čarodějnice? Velmi nepříjemnou veřejnou demonstrativní popravou.
Epilepsie je jedním z nejčastějších onemocnění nervového systému. Odhadem je v České republice každý rok tato diagnóza nově stanovena u 5000 pacientů a celkový počet nemocných s epilepsií u nás lze předpokládat kolem 50 až 100 tisíc. Epilepsie je charakterizovaná spontánně se opakujícími epileptickými záchvaty a často významně ovlivňuje kvalitu života pacienta i po stránce psychické a sociálně-ekonomické.
Epileptické záchvaty jsou různého druhu. Pád s bezvědomím a křečemi celého těla je pouze jedním z možných typů. Jiným typem je krátký záraz v činnosti provázený narušeným vnímáním. Dalším je několik minut trvající automatická činnost například provázena žvýkáním či polykáním, která je způsobena aktivací primárních center hluboko v mozku. A dotyčný, nejen že ji nemůže ovlivnit, ale ani o ni neví a nepamatuje si ji. Výčet záchvatů je velký, protože postihují různá centra v mozku. Mozkové funkce jsou u pacienta významně narušeny pouze v relativně krátkém časovém úseku (vteřiny či minuty, výjimečně déle) v době okolo záchvatu. Po většinu času ale jeho mozek funguje stejně jako mozek kohokoliv jiného. 
Ze svého okolí možná známe ty, kteří jsou nepřehlédnutelní. Starají se o ně rodiče a jejich epilepsie je doprovázena nějakým dalším fyzickým či duševním postižením. Dnes je litujeme. Už víme, že na hranici nepatří. Problémem může být, zda patří mezi nás. Necháte s epileptikem kamarádit své dítě? Pozvete epileptika na návštěvu? 
Ze seznamu uvedeného v úvodu je zřejmé, že epilepsie nutně neznamená viditelné postižení. Nemusíme tušit, že významný rocker nenosí černé brýle z frajerství, ale ze zdravotních důvodů kvůli prevenci provokace záchvatů (ale ne všichni epileptici, však černé brýle potřebují).
Jsou mezi námi, a někteří jsou významní a známí. A to, že se léčí s epilepsií vůbec nevíme. A bylo by bez nich třeba o něco méně veselo a nebo by bylo lidstvo o něco hloupější, kdyby se nemohli realizovat. Autor je lékařem z Centra pro epilepsii z Neurologické kliniky 2. LF UK aFakultní nemocnice v Motole.

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY