Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Archiv novinek

Týden osvěty rakoviny hlavy a krku 2015 - 21.9.2015

Hlasy napříč Evropou podpoří letos pacienty s karcinomem hlavy a krku Hlas je součástí naší existence. Vážné nádorové onemocnění hlavy a krku nás o něj může rychle připravit. Proto je hlas pro letošní Týden osvěty rakoviny hlavy a krku, který se uskuteční v celé Evropě od 21. do 25. září, hlavním motivem.

Rakovina hlavy a krku je šestým nejčastějším typem nádorového onemocnění, který lékaři diagnostikovali už 600 000 lidí na celém světě. Smutným faktem je, že o tomto devastujícím onemocnění tři čtvrtiny lidí vůbec neví. Proto lékaři připomínají nezbytnost včasné diagnózy a následné léčby.
Osvěta se letos nově zabydlela i na sociálních sítích. Platforma v sociálních médiích, k níž se může připojit každý, je označena jako Uniting Voices – Spojení hlasů. Je místem pro potřebnou diskuzi o rakovině hlavy a krku, lékařů i pacientů, stejně tak i rodinných příslušníků, kteří prožívali nemoc se svým blízkým.
Cílem platformy je zvýšení povědomí o tomto devastujícím onemocnění a zároveň také vyjádření podpory pacientům s karcinomem hlavy a krku - že ve svém boji s onemocněním nejsou sami.

Zásady prevence a léčby
Týden osvěty rakoviny hlavy a krku připomíná, že léčba by měla být zahájena do třiceti dnů od diagnózy (potvrzené patologem) a léčebná strategie by měla být rozhodnutím multioborového týmu. Tento multidisciplinární tým by měl být kolektivem odborných lékařů, tedy především onkologa – radioterapeuta, otorinolaryngologa a dalších specializací.
Osvětový týden cílí také na včasnou diagnózu a léčbu, a vyzývá veřejnost, potažmo pacienty, aby navštívili lékaře co nejdříve.

Příznakem rakoviny hlavy a krku může být bolest jazyka, nehojící se vředy v ústech nebo červené skvrny v ústech, bolest v krku, trvalý chrapot, obtížné polykání, zvětšená uzlina na krku, ucpaný nos na jedné straně anebo krvácení z nosu.
Typickými rizikovými faktory nádorů hlavy a krku je kouření a alkohol, zejména kombinace obou činitelů.
„Příznaky nádorů hlavy a krku jsou často nenápadné a mohou být podobné příznakům nezávažných onemocnění. Může jít jen o nevýrazné pocity ztíženého polykání, změnu hlasu, chrapot, neprůchodnost nosní. Nádor se v některých případech může projevit až zvětšením uzlin na krku. Včasné odborné vyšetření hraje rozhodující roli pro další osud pacienta. Stejně jako u jiných nádorů je prognóza včas diagnostikovaných nádorů podstatně lepší, než u pokročilých případů,“ připomíná také prof. MUDr. Jan Klozar, CSc, z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, 1. lékařské fakulty, Univerzity Karlovy v Praze, Fakultní nemocnice v Motole.

Neúprosná fakta
Rakovina hlavy a krku je označení zejména pro nádory v oblasti dýchacích a polykacích cest. Obvykle začíná v buňkách dlaždicobuněčného epitelu sliznic této oblasti anebo zevně na kůži.
V Evropě na toto onemocnění umírá každý rok více než 62 000 lidí. Až 60 % lidí s karcinomem hlavy a krku má v době diagnózy lokálně pokročilé onemocnění. Muži mají dva až třikrát častější pravděpodobnost, že se u nich vyvine karcinom hlavy a krku. Avšak incidence u žen se v současném době zvyšuje. Rakovina hlavy a krku je nejčastější u lidí ve věku nad 40 let.
„Většina karcinomů hlavy a krku je diagnostikována až v pokročilém stádiu onemocnění (v ČR přes 60%). Prvním důvodem je fakt, že typickým pacientem s ORL karcinomem je alkoholik kuřák, a často podceňuje příznaky nádorů. Dalším důvodem je, že příznaky probíhají dlouho skrytě anebo mohou být zaměněny s běžnou infekcí dýchacích cest,“ vysvětluje MUDr. Jana Neuwirthová z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, FN u sv. Anny v Brně.

Aktuální poznámka:
Ve středu 23. září se uskuteční Den včasné diagnózy ve Fakultní nemocnici v Motole v Praze, ve Fakultní nemocnici U sv. Anny v Brně a ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY