Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26.5.2016 - Týden štítné žlázy

Tisková zpráva ze dne 26.5.2016 Od 23. do 29. května 2016 probíhá ve 40 státech světa pod záštitou Mezinárodní asociace štítné žlázy (FTI) již 8. ročník světového týdne štítné žlázy. Letošní ročník se zaměřuje na poruchy funkce štítné žlázy u dětí.

Aby dítě mohlo prožít zázrak psychomotorického vývoje, musí mít v pořádku štítnou žlázu. Někdy štítná žláza může přestat fungovat správně a stát se hyperaktivní (produkuje příliš mnoho hormonů štítné žlázy tzv. hypertyreóza), nebo může mít sníženou aktivitu (produkuje příliš málo hormonů štítné žlázy tzv. hypotyreóza).

U dětí je štítná žláza důležitá pro vývoj mozku a růst. Nedávný průzkum u 1600 matek v Evropě, jihovýchodní Asii, Střední / Jižní Americe, Jižní Africe a Saudské Arábie zjistil, že 86 % všech těchto matek mělo povědomí o hypotyreóze a hypertyreóze a jejím vlivu na vývoj dítěte. Dále 63 % uvedlo, že jejich dítě nebylo nikdy testováno na poruchu štítné žlázy a 43 % nevědělo, že poruchy štítné žlázy mohou být diagnostikovány pomocí jednoduchého krevního testu. V Česku se tento novorozenecký screening provádí již od roku 1985 mezi 48. a 72. hodinou po narození odběrem kapky krve z patičky dítěte. V případě, že je zjištěna porucha, je okamžitě nasazována substituční terapie, která zajišťuje normální růst, kostní zrání a intelektuální vývoj.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY