Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Archiv zpráv za rok 2013

11. Světový den hlasu

V roce 2002 byl 16. duben vyhlášen Světovým dnem hlasu. Cílem akce je připomenout, jak moc je pro nás hlas důležitý a jakému nebezpečí je denně vystavován.

Co je hlas?
"Hlas" je zvuk, který vzniká vibrací hlasivek. Hlas je pro člověka cenným nástrojem a je nejpoužívanější formou lidské komunikace. Správná péče a používání zvyšuje pravděpodobnost, že náš hlas bude trvale zdravý.

Jak pečovat o svůj hlas?

Odpočinek

Pokud máte infekci v krku či laryngitidu, nenamáhejte svůj hlas.

Kouření a alkohol

Omezte konzumaci alkoholu a přestaňte kouřit. Oboje zvyšuje nebezpečí poškození hlasivek a riziko vzniku rakoviny hrtanu.

Pára

Inhalace páry je doporučovaným zklidňujícím prostředkem. Pára účinně zmírňuje otoky a podráždění nejen v oblasti hrtanu.

Pitný režim

Pijte každý den dostatek tekutin, denně se doporučuje vypít 6 až 8 sklenic vody. Pozor, káva a čaj mají spíše diuretický účinek. Snižují množství vody v těle a tím i vysušují hlasivky.

Správné držení těla

I správné držení těla především v oblasti krku, kde dochází k resonanci hlasu, může ovlivnit kvalitu Vašeho hlasu.

Dechová cvičení

Také pravidelné dechové cvičení má blahodárný vliv na svaly potřebné při tvorbě hlasu.

Jak se projevují problémy s hlasem?
Problémy s hlasem jsou často provázeny chrapotem, bolestivostí při mluvení nebo přeskakováním hlasu. Vážnější potíže se projeví i pliváním krve nebo hlenu. Tyto příznaky vyžadují okamžitou pozornost a návštěvu praktického lékaře nebo ORL specialisty.

Myslíte, že máte problém s hlasem?
Je váš hlas ochraptělý?
Cítíte v krku bolest, napětí, „knedlík“?

Delší mluvení vyžaduje velké úsilí?

Vaše okolí má pocit, že máte rýmu, i když ji ve skutečnosti nemáte?
Už nemůžete vyzpívat vysoké tóny?

Nemůžete se rozmluvit?

Odpověděli jste si na některou z otázek ano? Navštivte svého praktického lékaře.

Změnám hlasu často předchází infekce horních cest dýchacích. Toto onemocnění způsobuje otok hlasivek, a tak i změnu jejich vibrace, což vede ke změně hlasu. Pokud se hlas nezlepší do dvou až čtyř týdnů po nachlazení, neváhejte navštívit specialisty na ORL. Zde podstoupíte podrobná vyšetření, která potvrdí či vyloučí závažné onemocnění.

Hlas a nádorová onemocnění

Především kuřáci a konzumenti tvrdého alkoholu, avšak nejen ti, jsou ohroženi zvýšeným rizikem vzniku nádoru v oblasti hrtanu, ve kterém se nacházejí hlasivky. Toto onemocnění spadá pod souhrnné označení „rakovina hlavy a krku“.

Co je rakovina hlavy a krku?

Rakovina hlavy a krku vzniká (v 90 % případech) z povrchových buněk jakékoli tkáně nebo orgánu v oblasti hlavy a krku. Většina nádorů hlavy a krku se vyskytuje v ústní dutině, dále v hltanu a hrtanu.

Nejběžnějšími příznaky jsou bulky na krku, bolest při polykání, chrapot a změny hlasu, ale také trvale ucpaný nos či bolest v uchu.

Diagnostika a možnosti léčby

Bude-li Vám diagnostikováno nádorové onemocnění, přejdete do péče multioborového týmu, který se skládá z několika lékařských odborností (ORL, radioterapie, klinické onkologie, chirurgie). Základem stanovení diagnózy je rozhovor s pacientem zaměřený na místní a celkové příznaky i rizikové faktory. Poté následuje klinické vyšetření. Řada nádorů je dobře přístupná vyšetření zrakem, pohmatem či endoskopickými metodami. Ze všech zjištěných novotvarů se odebírá vzorek na histologické vyšetření.

Léčba závisí na pokročilosti a umístění nádoru i celkovém stavu nemocného. Obvykle se kombinuje více léčebných metod:

  • Chirurgické řešení
  • Radioterapie
  • Chemoterapie
  • Cílená biologická léčba

Konkrétní léčba nádoru hrtanu se neodlišuje od jiných typů rakoviny. Přednostně se používá léčba ozařováním nebo léčba chirurgická. Lékaři se vždy snaží zachránit nemocnému hlas, ale ne vždy je to možné. Úspěšnost léčby závisí hlavně na včasném nalezení nádoru.

Prognóza nádorů v oblasti hlavy krku

Umístění primárního nádoru ovlivňuje časný vznik příznaků a tím včasnou diagnózu, což pak určuje prognózu a tedy i možnost radikálního chirurgického řešení.

Velký vliv na prognózu má rozsah primárního nádoru v době stanovení diagnózy. Např. malý nádor v oblasti hlasivek a rtů má pětileté přežití až u 80 % nemocných. Pokročilé nádory však mají prognózu velmi špatnou, pěti let se dožije jen 10 až 15 % pacientů.

Onkologická osvěta

Význam prohlubování veřejného povědomí o tomto nádorovém onemocnění je nezpochybnitelný. Poukazují na to výsledky výzkumu.1 Bylo zjištěno:

  • znepokojivě nízké povědomí veřejnosti o těchto nádorech, 
  • podceňování rizikových faktorů a příznaků ze strany pacienta,
  • bagatelizace či záměna příznaků zdravotnickým personálem,
  • valná většina pacientů je diagnostikována až v pokročilých stádiích nemoci,
  • trvalý nárůst nemocných s touto diagnózou u nás i ve světě.

Více informací najdete na www.rakovinahlavyakrku.cz

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY