Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Archiv zpráv za rok 2013

30 let programu transplantace ledvin u dětí ve Fakultní nemocnici v Motole, Praha 5

Děti s chorobami ledvin byly tradičně léčeny na I. dětské klinice prof. Poláčka, byla prováděna peritoneální dialýza. V Motole potom tým dětských nefrologů pod vedením prof. Jandy začal připravovat chronickou dětskou hemodialýzu a první dětský pacient absolvoval transplantaci ledviny v r. 1977 v IKEM Praha.

Děti s chorobami ledvin byly tradičně léčeny na I. dětské klinice prof. Poláčka, byla prováděna peritoneální dialýza. V Motole potom tým dětských nefrologů pod vedením prof. Jandy začal připravovat chronickou dětskou hemodialýzu a první dětský pacient absolvoval transplantaci ledviny v r. 1977 v IKEM Praha. Tam ale kolegové brzo zjistili, že dítě není malý dospělý a že těmto pacientům chybělo zázemí velké nemocnice.

Tehdejší ředitel IKEM prof. Vladimír Kočandrle dohodl proto s ředitelkou FN Motol MUDr. Janou Zelingerovou přenesení programu do Motola. První transplantaci ledviny tam provedl 24. listopadu 1981 a další již realizoval motolský tým:

  • dětský nefrolog prof. Jan Janda
  • dětský kardiovaskulární chirurg Dr. Jaroslav Špatenka
  • dětský chirurg a urolog doc. Milan Krolupper 

Do dnešního dne bylo provedeno 224 transplantací ledvin u 207 dětí, s výsledky naprosto srovnatelnými s nejlepšími světovými pracovišti.

Minulý týden (23. – 24. Listopadu) proběhl slavnostní seminář v Hradci Králové, kde jsme si připomněli 50 let od první transplantaci ledviny v bývalém Československu a současně i 30 let motolského programu transplantace ledvin u dětí. Na akci se objevili i někteří naši pacienti, kteří jsou již dnes dospělí – jedna studentka farmakologie, další chlapec student posledního ročníku medicíny.

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY