Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Archiv zpráv za rok 2013

Transplantace kloubních chrupavek na ortopedické klinice FN Motol

Ve čtvrtek 27.9.2012 provedli lékaři ortopedické kliniky další tři transplantace kloubní chrupavky kolenních kloubů. Těmito výkony pokračují zdárně v operování již druhé stovky pacientů v průběhu posledních 10 let. Ortopedická klinika prof. MUDr. Tomáše Trče, CSc. a její tým lékařů pod vedením Doc. MUDr. Milana Handla, Ph.D. se řadí k ojedinělým pracovištím ve světě zabývající se touto perspektivní problematikou. Počet zde operovaných pacientů patří k nejvyšším na světě.

Transplantace kloubních chrupavek vlastními kultivovanými chrupavčitými buňkami řeší nejzávažnější stavy  poškození  kloubů jak v ortopedii dětské a dospívajících, tak u případů nejtěžších poúrazových stavů dospělé populace v aktivním věku. Úspěšnost těchto operací je veliká, pomáhají úplně vyléčit nebo výrazně oddálit nutnost náhrady kloubu endoprotézou u mladých a fyzicky aktivních lidí.

V současné době probíhají operace v režimu mimořádných úhrad zdravotních pojišťoven a jsou omezeny na několik pracovišť v Evropě, které splňují náročné legislativní podmínky. Perspektiva těchto operací je do budoucna od roku 2013 vázána na úspěšné zvládnutí registračního procesu v EU, na kterém ortopedická klinika FN Motol spolu s tkáňovými bankami v Hradci Králové a NTC Brno pracuje.

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY