Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Archiv zpráv za rok 2013

Výstava fotografií projektu Loutky v nemocnici ve FN v Motole.

Praha, 21.únor 2012 – Občanské sdružení LOUTKY V NEMOCNICI se již osmým rokem zasazuje o ulehčení pobytu dětí v nemocnicích a léčebnách prostřednictvím loutkového divadla, her a písniček. Po celou dobu své existence pravidelně navštěvuje i dětská oddělení Fakultní nemocnice Motol a v posledních letech dokonce pravidelně každý týden. Od 20. března se můžete v prostorách dětského pavilónu přesvědčit, jak dovedou loutky na dětských tvářích vykouzlit úsměv, i když je malým pacientům v nemocnicích zrovna ouvej. Výstava velkoformátových fotografií zde bude k vidění do konce dubna a pak zavítá i do dalších nemocnic v Čechách a na Moravě. Samotná vernisáž výstavy proběhne 20. března ve 14.00. Kromě výstavy zde odpoledne bude k vidění i premiérové představení zbrusu nové pohádky O lenochodech pro malé diváky.

Po celý rok sledoval fotograf Miroslav Halada aktivity sdružení, jeho působení v nemocnicích, a snažil se zachytit atmosféru, kterou Loutky v nemocnici přinášejí dětským pacientům. „Nebylo to vždy jednoduché, hranice, kam až můžete s objektivem  zajít, je velmi křehká. Snažil jsem se být pouze tichým pozorovatelem dění na oddělení a přenést do fotek alespoň kapku optimismu, který Loutky dětem předávají“ říká fotograf Miroslav Halada.

„Cílem výstavy je přiblížit naši práci i těm, kteří se za zavřené dveře pokoje či herny, ve kterých hrajeme, nedostanou. Zároveň chceme upozornit na stálou potřebnost tohoto druhu komunikace s dětským pacientem v českých nemocnicích. V roce 2011 sdružení Loutky v nemocnici výrazně rozšířilo svou činnost, a tak je pro nás důležité, všem, co nám uvěřili, že děláme dobrou věc, ukázat, že se nemýlili,“ přibližuje záměr organizátorů Marka Míková, předsedkyně sdružení a dodává: „Fotografie svoji pouť neukončí zaprášené ve skladu. Na konci svého putování zahřejí jednotlivé fotoobrazy zdi nemocničních chodeb a pokojů. Budou nás tak dětem připomínat i v době, kdy zrovna na jednotlivých odděleních nejsme.“

V roce 2011 Loutky v nemocnici odehráli během 151 dnů téměř 200 návštěv a odehrály více jak 600 malých představení a zazpívali na 3000 písniček v 6 pražských i 14 mimopražských nemocnicích. Radost malým pacientům pomáhali rozdávat i na Slovensku. Ve Fakultní nemocnici Motol pravidelně navštěvují 10 oddělení včetně dětské onkohematologie, chirurgie, psychiatrie, neurologie, neurochirurgie a kardiologie.

Loutkoherci jsou zde k vidění nejčastěji ze všech zdravotních ústavů v republice. Právě zde je totiž dlouhodobě hospitalizováno nejvíce dětských pacientů. A právě u nich má jejich práce největší smysl. V roce 2011 zde realizovali během 56 dnů celkem 89 návštěv!

S Loutkami v nemocnici se můžete setkat i vy. Navštivte výstavu nebo alespoň stránky www.loutkyvnemocnici.cz. Pokud máte chuť projekt podpořit, zašlete dárcovskou sms ve tvaru DMS Loutky na číslo 87777.

Kontakty: 

Loutky v nemocnici – kontakt pro média

Jakub Matějka, T: 603 864 595

E: jakub.matejka@loutkyvnemocnici.cz

Loutky v nemocnici

Marka Míková, T: 776586857

E: marka.mikova@loutkyvnemocnici.cz

Výstava vzniká ve spolupráci s FN Motol Partnery výstavy jsou idigitisk.cz, Rádio 1 a zápůjčka.cz

Hlavním partnerem sdružení v roce 2011 byla společnost Kofola ČR, která jeho činnost podpořila prostřednictvím projektu Dobronožky. Činnost sdružení významně podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Nadační fond Kapka Naděje a charitativní projekt Čtení pomáhá. Dalšími partnery projektu v roce 2011 byli: MČ Praha 2 a MČ Praha 4, Fórum dárců, Vodafone Czech Republic, Tiskárna Brouček, Nadační fond Anima, OP Tiger, samolepky.cz a balonky.cz.

Další informace

Loutky v nemocnici

Občanské sdružení LOUTKY V NEMOCNICI se věnuje práci na poli dramaterapie a rozvíjí spektrum aktivit v oblasti psychosociální péče. Již šestým rokem se zasazuje o ulehčení pobytu dětí v nemocnicích a léčebnách.

Ke kmenovým členům sdružení patří Marka Míková, Antonín Novotný, Hana Řepová či Hana Grančičová, Jaromír Fumas, Marie Dušková, Kateřina Tshornová, Mariana Chmelařová. Sdružení dále spolupracuje s dalšími loutkoherci, pedagogy a artterapeuty.

Při realizaci svých aktivit se snaží systematicky spolupracovat také s lékaři, nemocničním personálem i rodiči dětských pacientů. V roce 2011 přivedli do nemocnici také několik skupin studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU.

Za svou existenci navštívili Loutky v nemocnici desítky tisíc dětských pacientů. V roce 2010 pak iniciovali vznik občanského sdružení Bábky v nemocnici, které rozdává radost dětem upoutaným na lůžko na Slovensku.

Marka Míková

Vystudovala DAMU – loutkářskou fakultu, obor režie – dramaturgie. Hrála princeznu Růženku ve filmu Jak se budí princezny. Pracovala v divadle Minor, v divadle Lampion na Kladně, v Tešínském divadle Bajka či v loutkovém divadle v německém Ravensburgu. Pedagogicky spolupracuje také na výuce a inscenacích VOŠH a Pidivadla. Hraje a zpívá v dámské kapele ZUBY NEHTY. Napsala tři knížky pro děti (Roches a Bzunda, Knihafoss a JO537). Za poslední dvě byla nominována na cenu Magnesia Litera. Je spoluzakladatelkou o.s. Loutky v nemocnici.

Možnosti podpořit projekt: DÁRCOVSKÉ SMS i sbírkové konto.

Na činnost občanského sdružení Loutky v nemocnici může přispět každý! Podporu projektu je možné realizovat zasláním sms ve tvaru DMS LOUTKY na číslo 87777. Cena sms zprávy je 30.- Kč Loutky v nemocnici obdrží 27.- Kč. Přispívat lze také poukázáním libovolné částky na sbírkové konto. Číslo transparentního účtu vedeného u Raiffaisenbank je 37373767/5500.

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY