Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Diagnóza: Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) a program časného záchytu v rizikové populaci

CHOPN je chronické zánětlivé onemocnění postihující zejména průdušky a plicní tkáň. Zánět není způsoben infekcí či alergií, ale vzniká v reakci na vdechování škodlivin – zejména tabákového kouře. Probíhající zánět vede časem k trvalému zúžení průsvitu průdušek (obstrukci) a nenávratnému zániku plicní tkáně (emfyzém, rozedma).

Toto onemocnění se vyskytuje v populaci velmi často, je to dáno zejména velkým počtem kuřáků a také stárnutím populace.
V České republice je podle posledního šetření Státního zdravotního ústavu z roku 2017 každý čtvrtý obyvatel kuřák (25,2 % populace). Ačkoli se CHOPN nerozvine u každého kuřáka, považuje se kouření za hlavní příčinu onemocnění až u 70 % pacientů. Mezi další rizika pro vznik této choroby patří např. vdechování chemikálií, prachu a opakované záněty dýchacích cest.
V populaci se odhaduje, že trpí touto chorobou 8 –10 % obyvatel, ale léčených je pouze 2,5 % populace. To znamená, že odhadem 600 000 osob o své nemoci neví. CHOPN je udávána jako 4. nejčastější příčina úmrtí a dále vede k častým hospitalizacím a pracovní neschopnosti, omezuje denní aktivity a tím pádem výrazně zhoršuje kvalitu života.

 

Pokud jste odpověděli ANO alespoň na první 3 body a zejména pokud jste odpověděli ANO i na 4. bod, je vhodné se obrátit na Vašeho praktického lékaře k dovyšetření a případnému následnému vyšetření plicním lékařem.

 

Jak se CHOPN léčí?

Včasné stanovení diagnózy a včasná léčba jsou klíčové k zamezení zhoršování plicních funkcí, zmírnění příznaků a zabránění komplikacím a tím pádem k prodloužení života.

V léčbě je důležité přestat s kouřením, prevence infekcí (očkování proti chřipce a zápalu plic způsobeného pneumokoky), udržování tělesné kondice a pravidelné užívání léků inhalačních i tabletových na rozšíření průdušek a potlačení zánětu v dýchacích cestách.

 

Projekt časného záchytu CHOPN v rizikové populaci

Vzhledem k častému výskytu této nemoci a lepším léčebným výsledkům, čím dříve je choroba diagnostikovány, byl navržen projekt organizovaný Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR, podporovaný Ministerstvem zdravotnictví ČR, zaměřený právě na časný záchyt této choroby.
Do projektu je zapojeno 30 ambulancí plicních lékařů a 120 ambulancí praktických lékařů.  Pacienti, kteří spadají do rizikové populace, tj. ve věku 40–69 let a současní či bývalí kuřáci, budou v zapojených ambulancích praktických lékařů osloveni, seznámeni s probíhajícím projektem a dotázáni na doplňující informace:

 

Rizikové stran možného rozvoje CHOPN je 10 balíčkoroků a více.

Dušnost při námaze – dušnost při klidné chůzi po rovině či při klidné chůzi do 1. či 2. patra (pokud není jasná jiná příčina – toto zhodnotí Váš praktický lékař).
Pacienti, kteří splní obě kriteria, by měli být vyšetřeni plicním lékařem. Vyšetření zahrnuje zhodnocení příznaků a vyšetření funkce plic před a po vdechnutí léku k rozšíření průdušek.
Pokud by tato vyšetření potvrdila, že se jedná o CHOPN, plicní lékař si ponechá pacienta v péči a zajistí veškerá dovyšetření, vysvětlení, poučení a nastavení léčby.

 

Užitečné odkazy:

Projekt Časného záchytu CHOPN Národního screeningového centra
nsc.uzis.cz/zdraveplice

Národní linka pro odvykání kouření, tel: 800 350 000 
www.bezcigaret.cz

Český občanský spolek proti plicním nemocem
www.copn.cz

 

 

 

 

 

text: MUDr. Anna Frühaufová, MUDr. Viet Dung Ngo
foto: iStock

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY