Diagnóza: Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) a program časného záchytu v rizikové populaci

CHOPN je chronické zánětlivé onemocnění postihující zejména průdušky a plicní tkáň. Zánět není způsoben infekcí či alergií, ale vzniká v reakci na vdechování škodlivin – zejména tabákového kouře. Probíhající zánět vede časem k trvalému zúžení průsvitu průdušek (obstrukci) a nenávratnému zániku plicní tkáně (emfyzém, rozedma).

Toto onemocnění se vyskytuje v populaci velmi často, je to dáno zejména velkým počtem kuřáků a také stárnutím populace.
V České republice je podle posledního šetření Státního zdravotního ústavu z roku 2017 každý čtvrtý obyvatel kuřák (25,2 % populace). Ačkoli se CHOPN nerozvine u každého kuřáka, považuje se kouření za hlavní příčinu onemocnění až u 70 % pacientů. Mezi další rizika pro vznik této choroby patří např. vdechování chemikálií, prachu a opakované záněty dýchacích cest.
V populaci se odhaduje, že trpí touto chorobou 8 –10 % obyvatel, ale léčených je pouze 2,5 % populace. To znamená, že odhadem 600 000 osob o své nemoci neví. CHOPN je udávána jako 4. nejčastější příčina úmrtí a dále vede k častým hospitalizacím a pracovní neschopnosti, omezuje denní aktivity a tím pádem výrazně zhoršuje kvalitu života.

Pokud jste odpověděli ANO alespoň na první 3 body a zejména pokud jste odpověděli ANO i na 4. bod, je vhodné se obrátit na Vašeho praktického lékaře k dovyšetření a případnému následnému vyšetření plicním lékařem.

Jak se CHOPN léčí?

Včasné stanovení diagnózy a včasná léčba jsou klíčové k zamezení zhoršování plicních funkcí, zmírnění příznaků a zabránění komplikacím a tím pádem k prodloužení života.

V léčbě je důležité přestat s kouřením, prevence infekcí (očkování proti chřipce a zápalu plic způsobeného pneumokoky), udržování tělesné kondice a pravidelné užívání léků inhalačních i tabletových na rozšíření průdušek a potlačení zánětu v dýchacích cestách.

Projekt časného záchytu CHOPN v rizikové populaci

Vzhledem k častému výskytu této nemoci a lepším léčebným výsledkům, čím dříve je choroba diagnostikovány, byl navržen projekt organizovaný Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR, podporovaný Ministerstvem zdravotnictví ČR, zaměřený právě na časný záchyt této choroby.
Do projektu je zapojeno 30 ambulancí plicních lékařů a 120 ambulancí praktických lékařů.  Pacienti, kteří spadají do rizikové populace, tj. ve věku 40–69 let a současní či bývalí kuřáci, budou v zapojených ambulancích praktických lékařů osloveni, seznámeni s probíhajícím projektem a dotázáni na doplňující informace:

Rizikové stran možného rozvoje CHOPN je 10 balíčkoroků a více.

Dušnost při námaze – dušnost při klidné chůzi po rovině či při klidné chůzi do 1. či 2. patra (pokud není jasná jiná příčina – toto zhodnotí Váš praktický lékař).
Pacienti, kteří splní obě kriteria, by měli být vyšetřeni plicním lékařem. Vyšetření zahrnuje zhodnocení příznaků a vyšetření funkce plic před a po vdechnutí léku k rozšíření průdušek.
Pokud by tato vyšetření potvrdila, že se jedná o CHOPN, plicní lékař si ponechá pacienta v péči a zajistí veškerá dovyšetření, vysvětlení, poučení a nastavení léčby.

Užitečné odkazy:

Projekt Časného záchytu CHOPN Národního screeningového centra
nsc.uzis.cz/zdraveplice

Národní linka pro odvykání kouření, tel: 800 350 000
www.bezcigaret.cz

Český občanský spolek proti plicním nemocem
www.copn.cz

text: MUDr. Anna Frühaufová, MUDr. Viet Dung Ngo