Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Naše nemocnice: Porodnice

Porodnice ve Fakultní nemocnici v Motole poskytuje špičkovou péči v plném rozsahu

Ještě ve druhé polovině 19. století byly porodnice častou součástí přeexponovaných nalezinců a tehdejší znalosti zdravotnického personálu o šíření přenosných nemocí byly nulové. Dnes zaznamenává nejen porodnictví ale i obory s ním úzce spjaté dynamický rozvoj. Nahlédněte s námi do prostor motolské porodnice, která poskytuje špičkovou péči v plném rozsahu.

Narození dítěte je největším ze zázraků, nejkrásnější a nejemotivnější událostí v životě ženy. Je nám potěšením i ctí, moci se těchto křehkých a zároveň velmi silných okamžiků denně účastnit. Porodnice je součástí Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol a nachází se v 5. patře hlavní budovy nemocnice. Poskytuje komplexní, vysoce specializovanou prenatální, perinatální i postnatální péči. Porodnici tvoří tři na sebe navazující a intimně propojená pracoviště – porodní sál, oddělení šestinedělí a Novorozenecké oddělení.

 

V loňském roce jsme odvedli 2814 porodů a narodilo se u nás 2841 dětí.

Zabýváme se problematikou vysoce rizikových a komplikovaných těhotenství. Díky úzké provázanosti s ostatními pracovišti FNM se zaměřujeme na péči o matky s diabetem I. typu nebo srdečními vadami. Centralizujeme těhotné, jejichž děti mají vrozené vývojové vady či jiné závažné zdravotní problémy, které následně řešíme ve spolupráci s Dětským kardiocentrem, Klinikou dětské chirurgie a dalšími. Klinika má statut perinatologického centra, neonatologové poskytují špičkovou péči i extrémně nezralým či vážně nemocným novorozencům. Jejich výsledky jsou srovnatelné s nejprestižnějšími světovými pracovišti. Větší část našich pacientek však tvoří zdravé ženy, které přirozenou cestou porodí zdravé dítě. Při příchodu na porodní sál je každá maminka vyšetřena lékařem a porodní asistentkou. Další postup záleží na tom, v jaké fázi porodu se rodička nachází. Pokud je porod v samém počátku, bývá uložena na tzv. čekatelský pokoj. Ten je čtyřlůžkový, s vlastním sociálním zařízením, je vybaven pohodlnými polohovatelnými lůžky a veškerou technikou, potřebnou k monitoraci stavu rodičky i miminka. Pokud již porod postoupil do aktivní fáze, maminka má pravidelné kontrakce (bolesti) a začíná se otevírat, je uložena na porodní pokoj. Těch je k dispozici celkem pět a jeden z nich disponuje hydromasážní vanou, určenou k relaxaci a úlevě od bolesti v I. (otevírací) době porodní. Každý porodní pokoj je zcela samostatnou jednotkou s vlastním sociálním zařízením, zázemím pro doprovod (partnera) a kompletním vybavením pro péči o rodičku a novorozence. K úlevě od bolesti maminkám doporučujeme především teplou sprchu, využít mohou i další pomůcky, jako gymnastické míče, žíněnky, porodní stoličku. Zájemkyním můžeme nabídnout také aromaterapii. Stačí, pokud si s sebou do porodnice přinesou vhodný éterický olej, aromalampu zajistíme. Kromě jmenovaných nefarmakologických prostředků lze využít i moderní farmakologické metody tišení bolesti, jako je aplikace analgetik epidurálním katétrem či inhalace směsi rajského plynu a kyslíku (Entonox). Dnes je již běžným standardem, že rodičky přichází do porodnice vybavené vlastním porodním plánem. Porodní plán už pro nás dávno není novinkou, umíme s ním pracovat.

Uvědomujeme si, že rodička je rovnocenným partnerem, jehož názory a přání musíme respektovat.

Rezonujícím tématem současnosti je nástřih hráze (episiotomie). Maximálně se snažíme vyhovět přání ženy, výkon neprovádíme rutinně, vždy však máme na zřeteli především zdraví matky i dítěte. První ošetření děťátka probíhá přímo na porodním pokoji. Miminko je otřeno, zváženo a shodně s maminkou označeno plastovým štítkem s číslem. Pokud vše probíhá fyziologicky, nechává se volně dotepat pupečník a provádí se bonding – přiložení nahého miminka na holý hrudník maminky (tzv. skin to skin) a první přisátí.

Bonding posiluje vytváření citové vazby mezi matkou a dítětem, podporuje sací reflex a tvorbu mateřského mléka.

Dvě hodiny po porodu stráví maminka ještě na porodním pokoji. Po celou dobu je novorozenec u ní. Pak je společně s dítětem převezena na oddělení šestinedělí. Od miminka není ani na okamžik odloučena. oddělení šestinedělí je tvořeno dvěma stanicemi, každá s kapacitou 15 pacientek. Maminky jsou uloženy na dvoulůžkových pokojích roaming-in společně se svými miminky, pečují o ně porodní asistentky a dětské sestry. V případě zájmu můžeme nabídnout také nadstandardní pokoj. Ten, díky tomu, že je vybaven dvěma lůžky, umožňuje společné ubytování s partnerem či jinou blízkou osobou. Doporučujeme využít také služby naší erudované laktační poradkyně, která pomůže překonat případné nesnáze při zahájení kojení. V nemocnici zůstávají maminky po spontánním porodu cca 3 – 4 dny, v případě císařského řezu je hospitalizace asi o dva dny delší.

 

 

 

 

 

 

 

Pečovat o rodičky, šestinedělky a jejich miminka je náročná, ale velmi krásná a naplňující práce.

Snažíme se, aby všechny naše pacientky byly spokojené a na porod a pobyt u nás rády vzpomínaly. Jakákoliv zpětná vazba je pro nás důležitá. A je-li pozitivní, je to pro nás nejen oceněním, ale i závazkem do budoucna.

Jsme hrdí na to, že pomáháme dětem na svět!

Více o porodnici naleznete zde: https://www.fnmotol.cz/kliniky-a-oddeleni/cast-pro-dospele/gynekologicko-porodnicka-klinika-uk-2-lf-a-fn-moto/struktura-kliniky/porodnicka-cast-kliniky/

text: Mgr. Iveta Oravcová | foto: David Černý 

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY