Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Osvěta: Na přechod s hormony i s rozumem

Přechod lze označit jako mezník mezi obdobím, kdy vlastní produkce estrogenů udržovala ženu mladou a obdobím, kdy zachování mladistvého vzhledu, elánu i zdraví bude vyžadovat jistou námahu. To období se nazývá také menopauza nebo klimakterium.

Je to období, kdy se ke screeningu karcinomu hrdla děložního přidává screening karcinou prsu od 45 let a screening kolorektálního karcinomu od 50 let. Bude znít jako klišé, že základem k tomu, jak nejlépe překlenout menopauzu, je zdravý životní styl. Ten by měl spojovat snahu o zdravé stravování, přiměřené pohybové aktivity, minimalizaci návykových látek a škodlivin, pitný režim, ale třeba i snahu o udržení duševního zdraví. Obvykle kolem 50. roku života vyhasne u žen funkce vaječníku.

Přibližně u 70 % žen se tato změna projeví akutním klimakterickým syndromem – návaly horka, noční pocení, bušení srdce, nervozita, nespokojenost, pokles libida. 30 % prostě jen přestane menstruovat.

Průměrně tyto potíže trvají sedm let. V souvislosti s poklesem produkce androgenů v nadledvinách se v odstupu začnou projevovat potíže z urogenitální atrofie – suchost pochvy, bolesti při styku, snížená lubrikace, chronický poševní dyskomfort. Nastartují se i primárně nebolestivé změny ve smyslu řídnutí kostí – osteoporózy - a kornatění tepen - aterosklerózy, ve které ženy během dalších dvou dekád muže předeženou ve výskytu i v úmrtnosti. Ženy, které mají klimakterické potíže, je mohou překonat pravidelným pohybem, potravinovými doplňky s fytoestrogeny ze sóji, extraktem z ploštičníku či pylovými extrakty. U některých žen jsou potíže tak silné, že musí zvolit účinnější léčbou, která současně chrání kosti i cévy svých uživatelek, tedy hormony. Používají se velmi malé dávky estradiolu (přirozeně je produkován ženou před menopauzou) a u žen s dělohou také gestagen k ochraně sliznice děložní. Při podání do deseti let od počátku potíží jejich přínos převažuje nad riziky. Historie této léčby byla plná nadějí a zvratů. Od roku 1942, kdy v Kanadě přišel na trh první přípravek, se zdálo, že hormony dokážou ženy udržet věčně mladé. Uživatelky nejen, že netrpěly návaly horka, ale také neměly tolik osteoporotických zlomenin a infarktů, měly nižší výskyt makulární degenerace, lepší zubní zdraví i stav kůže, méně často je trápila Alzheimerova choroba či Parikonsonismus. Zdálo se, že hormony jsou panaceum. Ale studie (HERS či WHI), které plošně podávaly hormony všem ženám po menopauze bez ohledu na příznaky či věk, ukázaly, že tak jednoduchý život není. Vysoké dávky a dlouhodobé (delší než deset let) užívání je spojeno s mírným rizikem rozvoje karcinomu prsu. A zahájení podávání u žen více než deset let po menopauze může vyvolat cévní změny, kterým naopak dřívější podávání brání. Časování léčby je velmi důležité – říká se tomu „window of opportunity“. Pokud zahájíme léčbu včas a u žen, jejichž organismus si příznaky akutního klimakterického syndromu o terapii říká, jsou přínosy jednoznačně větší než rizika (studie DOPS, KEEPS). Vyšší bezpečnosti lze dosáhnout správnou volbou hormonu (dáváme přednost progesteronu a dydrogesteronu před syntetickými progestiny) i jeho aplikační cesty (pilulky, náplasti, gely, kožní sprej).

Neodůvodněnými obavami se ženy připravují o možnost účinné léčby potíží a současně přichází o možnost prevence řídnutí kostí. 40 % dnešních 50 letých žen se tak dožije osteoporotické zlomeniny, která je může upoutat na lůžko, snížit kvalitu života a ve svém důsledku zahubit. Zatímco u systémové léčby je důležité časování, je jedna oblast, kde je estrogeny možno použít kdykoli. Je to atrofie sliznice pochvy spojená s problémy při pohlavním styku. V této oblasti lze zahájit léčbu kdykoli. Již dávka 1,14 mg estradiolu ročně dokáže udržet sliznici pochvy funkční pro případné sexuální aktivity.

Dle průzkumu těmito potížemi trpí více jak 70 % žen 2 - 3 roky po přechodu a absolutní většina z nich se stydí s tímto problémem oslovit lékaře.

Projevy atrofické vaginitidy nejsou přirozeným příznakem stáří velícím k opuštění koitálních aktivit a sexuality jako takové. Je chybou omezovat tuto významnou část lidské psychosociální komunikace kvůli snadno řešitelným problémům.

Prolomte mlčení a pojďte si v parafrázi amerického profesora Alfreda Kinseye „povídat o sexu“.

Neváhejte se obrátit o pomoc na svého lékaře, pokud máte jakýkoli z následujících projevů atrofické vaginitidy:

  • suchost pochvy
  • svědění v pochvě
  • pálení v pochvě
  • bolesti v pochvě
  • bolestivý styk
  • špinění či krvácení po styku

Mohou to být ostatně i projevy jiných chorob, které je nezbytné včas léčit.

Odmítat bezdůvodně hormonální léčbu je stejně nerozumné jako ji vnucovat všem ženám po přechodu. Rozumné užívání je však jednoznačně přínosné nejen v akutním stavu, ale i v prevenci stárnutí kostí a cév. Není žádnou ostudou obrátit se na odborníky v případě, že vaše kvalita života v souvislosti s přechodem klesá. Léčba akutních příznaků klimakteria se někdy neobejde bez léků, ale zvýšení kvality života za to stojí.

A pokud máte potíže, přijďte se k nám poradit. Ambulance gynekologické endokrinologie a klimakterické medicíny: menopauza@fnmotol.cz

text: doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. | foto: iStock/Canva

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY