Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Rozhovor: NF Dům Ronalda McDonalda

Nesoustředíme se jen na nemocné dítě, ale na pomoc celé rodině…

 V létě příštího roku by měla v těsné blízkosti dětského oddělení Fakultní nemocnice v Motole začít stavba Domu Ronalda McDonalda. Stejnojmenný nadační fond už k výstavbě domu určenému rodinám dlouhodobě nemocných dětí směřuje několik let. Momentálně jsou u konce všechny projektové práce, zbývá už jen stavební povolení. „Rodiče nemocných dětí někdy přespávají na křeslech v nemocnici nebo stojí celou noc u lůžka. My jim nabídneme fyzický odpočinek, který podpoří i jejich psychiku,“ říká v rozhovoru Ivana Pešatová, ředitelka nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda.

Přípravy na stavbu prvního Domu Ronalda McDonalda v Česku vrcholí. Jak to momentálně vypadá?

Jedeme podle plánu a máme z toho velkou radost. Harmonogram přípravných a projektových prací dodržujeme. Máme za sebou hydrogeologický průzkum, revize kanalizace a dalších přípojek – vše ve spolupráci s nemocnicí. Hotové jsou veškeré architektonické práce i kompletní projekt, který aktuálně připomínkují dotčené orgány státní správy. V momentě, kdy od nich získáme zpětnou vazbu, může FN v Motole projekt podat na úřad Prahy 5 s žádostí o povolení. Hned po jeho vydání vyhlásí nemocnice výběrové řízení na dodavatele stavby. Věříme, že v létě může stavba začít.

Jak jste na tom s penězi? Máte už vysbírané potřebné prostředky ke stavbě?

Jsme nyní zhruba na 70 procentech očekávané částky. Když se o projektu začalo mluvit, byla odhadovaná suma nižší, ale kvůli rostoucím cenám stavebního materiálu a prací se v průběhu let zvedla. Aktuální potřebný rozpočet na stavbu domu je těsně pod 70 miliony korun včetně DPH. K této finální částce se blížíme, chybí nám ještě zhruba 15 milionů. Věříme ale, že se můžeme spolehnout na naše podporovatele a příznivce a během roku tuto částku dovybereme.

Už jste museli na účet sáhnout a ukrojit z něj nějaké finance?

Všechny přípravné práce, které jsem před chvíli vyjmenovala, nejsou zadarmo. Ukrojili jsme zatím z nasbírané částky zhruba 3 miliony korun. Tato částka obsahuje geodetické zaměření pozemku, průzkumné vrty a další práce na místě, architektonické zpracování objektu i interiéru domu a kompletní zpracování projektu.

Jak prostředky na stavbu získáváte? Pomáhá vám hodně veřejnost?

Nejvíc peněz získáváme díky síti restaurací McDonald’s, kde máme kasičky, do kterých zákazníci házejí hotovost.  Všechny tyto peníze jdou do veřejné sbírky, která je určená právě na stavbu domu a další činnosti spojené s naším posláním. Nově mohou zákazníci McDonald’s přispět také elektronicky přes kiosky v restauracích, přes náš web či zasláním peněz přímo na transparentní účet.

Ke společnosti McDonald’s vás tak neváže jenom název, ale také finance.

McDonald’s je pro nás hlavním partnerem, bez kterého bychom nemohli fungovat. Jejich restaurace nám umožňují dvakrát ročně prodávat charitativní předměty. Kromě toho nás podporují i samotní majitelé restaurací, kteří nám každoročně věnují díky akci s názvem McHappy Day polovinu z tržby hranolek. Nově nás letos podporují také jednou korunou z každé zakoupené kávy, čehož si mohou zákazníci všimnout díky novému designu kelímků. Na závěr je nutno říct, že nás podporuje samotná společnost McDonald’s také tím, že přispívá na celkový provoz charity.

Jak probíhá spolupráce s Fakultní nemocnicí v Motole?

V únoru letošního roku jsme společně podepsali smlouvy o tom, že nemocnici zajistíme finance a hotový projekt na stavbu Domu Ronalda McDonalda. Od začátku je delegován pracovník z FN v Motole, který s námi řeší veškeré technické detaily důležité pro projekt. V každé projektové fázi si s nemocnicí schvalujeme, zda jsme v souladu.

Náš první úkol se již pomalu blíží ke konci, projekt je totiž hotový. O další část se postará nemocnice jakožto faktický majitel budoucí budovy. Po získání stavebního povolení vyhlásí veřejný tendr na dodavatele stavby a samotnou stavbu následně zahájí. V tomto momentu převezme FN v Motole hlavní iniciativu, role nadačního fondu bude spočívat ve financování celé stavby formou daru. Po kolaudaci budovy nám ji nemocnice předá k užívání a my se staneme provozovatelem služby, která rodičům dlouhodobě a vážně nemocných dětí umožní dobře se vyspat a načerpat síly.

V čem vlastně spočívá hlavní činnost nadačního fondu?

Naším posláním je péče orientovaná na rodinu. Znamená to, že se nesoustředíme jenom na nemocné dítě, ale na pomoc celé zasažené rodině. Víme, že v momentě, kdy dítě onemocní vážnou nebo život ohrožující chorobou, paralyzuje to všechny členy rodiny, každého jinak. Je to extrémně náročné psychicky, finančně a ve finále i fyzicky. Rodiče někdy přespávají na křeslech či židlích, případně mají k dispozici sdílenou ubytovnu. Často musí cestovat přes celou republiku. My jim nabídneme plnohodnotný odpočinek a domácí atmosféru i zázemí, které podpoří i jejich psychiku, aby se mohli co nejvíce věnovat svému nemocnému dítěti a pomoci mu tak k uzdravení.

Už máte představu o vzhledu budovy? Bude se nějak podobat domům v zahraničí?

Lidé se nás často ptají, jestli bude něčím připomínat restaurace McDonald’s a zda bude mít nahoře velké písmeno „M“. Chtěla bych to jednoznačně vyvrátit: Dům nebude nijak vizuálně spojen s McDonald’s ani s jejich sortimentem.

Každý Dům Ronalda McDonalda na světě je jiný a originální. Neexistuje jednotný vizuál, pouze pravidla, na co by se při projektování nemělo zapomenout. Někdy je dům vytvořený z rekonstruované zástavby, jindy se zase jedná o novostavbu. Některé domy jsou velké stavby s kapacitou hotelu o 60 a více pokojích. Na některých místech se naopak jedná o intimní domečky se čtyřmi pokoji.

 

 

 

 

 

 

                                                ↑ Vizualizace domu ve FN Motol v Praze
↑ Dům Ronalda McDonalda v Gratzu (Rakousko)                                                             

V čem bude český dům výjimečný?

Bude výjimečný hlavně v tom, že bude náš. A navíc první svého druhu v republice. Bude nabízet také pracovnu pro rodiče, což není v zahraničí příliš obvyklé. Rodiče se díky tomu mohou střídat u dítěte a jeden z nich může nadále pracovat. Místnost lze zároveň využít i jako učebnu. Dům bude totiž k dispozici i rodinám s dětmi, které jsou vážně nemocné a do Prahy dojíždějí na ambulantní léčbu, např. chemoterapii.

Stavba domu je pro vás nyní prioritou, ale děláte i jiné charitativní projekty, mám pravdu?

V minulosti jsme se věnovali menším regionálním projektům. Ale jenom do té doby, než jsme podepsali smlouvy s FN v Motole. Tyto aktivity jsme pozastavili, abychom všechny finance soustředili výhradně na stavbu domu. Mezitím, co se bude dům stavět, bude pokračovat spolupráce s ubytovnou v Motole. Zde hradíme ubytování za rodiny, kterým to pojišťovny již neproplatí. Jakmile začneme dům provozovat a budeme mít za sebou jeden či dva roky, chtěli bychom přidat další. Už jsme jednali s olomouckou nemocnicí a s krajským úřadem ve Zlíně, který plánuje stavbu úplně nové nemocnice. Rádi bychom se tentokrát posunuli na Moravu.

Co vás čeká v nejbližší době?

Aktuálně běží charitativní akce v restauracích McDonald’s, během které si mohou zákazníci koupit vykrajovátka na perníčky. Jeden kus stojí 40 korun, veškerý výtěžek putuje opět na sbírkový účet. Letos jsou vykrajovátka symbolicky ve tvarech členů rodiny. Věříme, že se budou zákazníkům líbit.

V nejbližší době budeme dále oslovovat výrobce a dodavatele nábytku, aby nám pomohli vybavit celý dům. Doufáme, že při shánění sponzorů se nám bude dařit. Rádi bychom případné zájemce vyzvali už nyní. Každý sponzor bude řádně uveden jako partner a bude mít své jméno na zdi cti.

 


 

Mgr. Ivana Pešatová je ředitelkou nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda od listopadu 2018. Má na starosti chod celé organizace, realizaci projektů včetně fundraisingu a budování dobrého jména DRMcD. Celý svůj profesní život se věnuje práci v neziskovém sektoru v ČR i zahraničí. Dříve pracovala 6 let ve Společnosti DUHA, kde nejdříve působila jako vedoucí sociálních služeb a následně jako hlavní metodik; jejími působišti byly i organizace SANANIM a Iuridicum Remedium. Zkušenosti nasbírala také v zahraničí, konkrétně v USA, kde působila v neziskové organizaci poskytující služby lidem se znevýhodněním. Je absolventkou Karlovy Univerzity v Praze a maminkou dvou synů.

text: NF DRMcD
foto: NF DRMcD - archiv

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

Cookies

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY