Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Sestry jak je neznáte: Bc. Karla Petráčková, Dis.

jméno: Bc. Karla Petráčková, DiS.
pracoviště: Klinika dětské chirurgie 2. LF UK a FN Motol - ambulance
narozena: Kozorožka :-)
vystudovala: KSZŠ v Praze 2 - obor dětská sestra, VOZŠ v Kladně – obor všeobecná sestra, ETF UK v Praze - bakalářský obor sociálně-pastorační práce

představa o povolání: Poslání na nelehkou extradlouhou trať, pro toho, kdo vydrží.
nejoblíbenější činnost: Profesní - náš operační sálek na provádění malých výkonů. Civilní - chalupaření, sbírám staré vesnické kuchyňské vybavení, péče o kytičky, čtení a cestování
představa ideální dovolené: Cestování za poznáním, ale občas i nicnedělání - pyžamový den (den dva v roce).
oblíbená kniha/film: Teď zrovna jsem ponořená do Vondrušky, pročítám jeho historické romány a ságy a moc se mi všechny líbí.
životní motto/krédo: Dříve nebo později tolik dostaneš, kolik dáš.

Kdy jste se rozhodla, že se stanete sestrou a kdo nebo co Vás přivedlo na tento nápad? 

V určitou dobu, za určitých okolností nebylo možné po ZŠ jít na přijímačky na gymnázium. Tak zdravotní škola nebyla tak problematická, i když na dětskou sestru náročnější kritéria byla. Povedlo se. 

Vzpomínáte si na svůj první pracovní den ve FNM? 

Mám vzpomínku na první pracovní víkend, na denní službu s nejzkušenějšími sestřičkami z kliniky. Jak já se bála. Převzala jsem si, v mých očích, nejsložitějšího pacienta. Dodnes si pamatuju jeho jméno. Nejspíš jsem ten víkend uspěla. 

Pracujete na Klinice dětské chirurgie. Co Vás přivedlo právě k tomuto oboru?

Na zdrávce jsem hrozně moc uctívala paní primářku Pokornou, která nám přednášela pediatrii, tak jsem po škole nastoupila do Krče, kde ona pracovala. Bylo to ale moc smutné pracoviště a já se s tím neuměla vypořádat. V měsíční výpovědní lhůtě jsem odešla. Druhý učitel oblíbenec byl pan doktor na chirurgii z KDCH v Motole, tak jsem na druhý pokus nastoupila sem. Ta druhá volba byla právě onen zmiňovaný „běh na dlouhou trať“. Taky mi to vyhovovalo co do vzdálenosti od bydliště, jsem z Bílé Hory.

Jaké vlastnosti a předpoklady by podle Vás měl mít člověk, který se rozhodne pro toto povolání? 

Když zalistujete v učebnicích teorie pro zdravotní školy, zjistíte, že tolik požadavků téměř nikdo nesplňuje. Já myslím, že ten NĚKDO by měl chtít dělat něco potřebného, prospěšného pro druhé lidi a nevzdávat se lehce na každé překážce. 

Vzpomenete si na nějakého malého pacienta, který Vás nejvíce potěšil nebo pobavil?

Já mám těch „sluníček“ povícero. Z doby mých začátků mám i jejich fotografie a pamatuju se na jejich jména. Často si na ně s kolegyněmi vzpomínáme. A takový srandakluk Vašek, blonďáček s legrační mluvou a hláškami, tak tomu už bude přes čtyřicet let. 

Jak relaxujete, co je podle Vás ten nejlepší odpočinek? 

Relax do slova a do písmene, procedury - péče o tělo a tím i o duši. Taky práce s hlínou, sázím kytky, hňácám keramickou hlínu na nějaké výtvory. 

Jaký byl Váš největší dětský sen? 

Dětské sny, tak to už se nepamatuji. Ty pozdější dorostenecké už byly o cestování. 

Máte nějaký zaručený recept na zvládání stresu? 

Přečtěte si Malého prince od Exupéryho. 

Kdy jste se naposledy ze srdce zasmála? 

Zrovna si vzpomenu na diskuzi o nanomateriálech. Kolegyně zmínila slovo nano houba, ale můj nepříliš kvalitní sluch přebral na nohou houba. Celkem to moje přeslechnutí o jedno hou zrušilo zasvěcenou debatu o moderních materiálech. 

Existuje někdo, kdo je pro Vás životní inspirací? 

Dost uznávám cílevědomé lidi, kteří předvídají správnou cestu v tahu na branku. Konkrétní osobu za tím nevidím. Inspirativní je každý člověk, který něco dokázal. Nemusí to být velkolepé dílo. Inspiruje i ten, kdo se popral s nepřízní osudu.

text: Bc. Karla Petráčková, DiS.
foto: David Černý

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY