Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Sestry jak je neznáte: Mgr. Jana Macková

jméno: Mgr. Jana Macková
pracoviště: Oddělení léčebné výživy
narozena: 4. 7. 1988
vystudovala: Nutriční terapeut/Nutriční specialista, Masarykova univerzita v Brně
představa o povolání: pomáhat, motivovat


nejoblíbenější činnost: aktivní odpočinek
představa ideální dovolené: ostrov s písčitou pláží a azurovým mořem, sport, výlety na jižní Moravu s přáteli – aneb víno, muži, zpěv:-)
oblíbená kniha/film: Ty, které jsou inspirované skutečnou událostí.
životní motto/krédo: „Nečiň druhým, co nechceš, aby druzí činili tobě.“

Kdy jste se rozhodla, že se stanete sestrou a kdo nebo co Vás přivedlo na tento nápad?

Vždy mě přitahovalo zdravotnictví. V době, kdy jsem se hlásila na VŠ vznikal na lékařské fakultě „nový obor“ Nutriční terapeut. Volba byla jasná - už v té době jsem se zajímala o aktivní životní styl a snažila se tenkrát spíš laicky, metodou pokus-omyl, kombinovat pravidelný sport s výživou tak, abych se udržovala v dobré kondici. Téma výživy navíc bylo (a bohužel je dodnes) plné různých mýtů, kterým věřila i řada mých přátel nebo příbuzných – držení přísných diet, vyřazování některých skupin potravin, nesmyslné diety při onemocnění…je stále třeba šířit osvětu. Díky studiu jsem pochopila, jak lidské tělo funguje, a samotnou mě překvapilo, jak velký rozsah a důležitost tento obor má. Nejen v léčbě, ale i v prevenci – ta mě baví nejvíc.

Vzpomínáte si na svůj první pracovní den ve FNM?

Pamatuji, byl to takový ten letní den, který by člověk trávil všude raději, než v Praze – dusno od časného rána, horko. Byla jsem nervózní a hlava plná myšlenek – abych na nic nezapomněla, neztratila se v areálu, obavy z kolektivu, snad budou všichni shovívaví. Po prvním pracovním dni ale stres a obavy zcela vymizely. Kolegyně byly (a stále jsou!) velmi milé, vstřícné a ochotné, což není vždy pravidlem…

Pracujete na Oddělení léčebné výživy. Co Vás přivedlo právě k tomuto oboru?

Po absolvování studia jsem v profesním životě jako nutriční terapeutka prošla několika zařízeními, ale právě FN Motol mě přesvědčila zde zůstat. Největší podíl na tom má skvělý, byť malý kolektiv, prestiž nemocnice a možnosti se dále vzdělávat. Jak už jsem se zmínila, výživa mě zajímala dlouhá léta a protože je to obor velmi progresivní, je neustále třeba sledovat nové trendy a postupy, a to i na poli klinickém. Navíc, proměnit vlastní zájem v profesi, to je naprosto ideální.

Jaké vlastnosti a předpoklady by podle Vás měl mít člověk, který se rozhodne pro toto povolání?

Z praxe se nejvíce hodí býti předvídačem, detektivem a vědmou:-), ale teď vážně: určitě je to empatie, trpělivost, ochota pomoci, dobrosrdečnost, pokora. Umět naslouchat a komunikovat.

Vzpomenete si na nějakého pacienta, který Vás nejvíce potěšil nebo pobavil?

Těch je celá řada, o zážitky není nouze, ale vždy mě nejvíce potěší, když po návštěvě ambulance přijde od pacienta dodatečné poděkování. V tu chvíli jste přesvědčeni, že svou práci děláte dobře, a že má smysl.

Jak relaxujete, co je podle Vás ten nejlepší odpočinek?

Já, jako velký milovník kávy a sportu, vlastně moc pasivně odpočívat neumím. Většinu pracovního týdne, ale i dovolené trávím s přáteli nebo pohybem na čerstvém vzduchu – obzvlášť po tom je kvalitní spánek zaručen. Co je ale dalším mým koníčkem, tak pečení různých sladkých dobrot, ať už je to pro nějakou příležitost, nebo jen tak ke kávě, pro radost – to je pro mě největší odměna.

Jaký byl Váš největší dětský sen?

Ten nejtypičtější - být princeznou…a dobře se vdát:-)

Máte nějaký zaručený recept na zvládání stresu?

Za mě je to určitě obklopovat se těmi správnými lidmi – přáteli, se kterými můžu cokoliv sdílet, společně něco podnikat, a hlavně se od srdce zasmát. No zkrátka dokonale „vypnout“. Mám navíc VELKÉ štěstí, že to všechno dennodenně splňuje i náš pracovní kolektiv na Oddělení léčebné výživy.

Kdy jste se naposledy ze srdce zasmála?

To vím úplně jistě - každý pracovní den s kolegyněmi - já to říkám pořád, máme spolu takových zážitků, v práci a i mimo ni.

Existuje někdo, kdo je pro Vás životní inspirací?

Jestli myslíte někoho konkrétního, tak to nemám, pro mě je to každý, koho práce naplňuje, a kdo ji dělá s radostí.

text: Mgr. Jana Macková I foto: David Černý

 

 

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY