Sestry jak je neznáte: Bc. Blanka Suchá

pracoviště: Chirurgická klinika 2. LF UK a FN Motol
narozena: 1963 ve Slaném
vystudovala: SZŠ v Kladně, 3. LF UK v Praze – obor zdravotní vědy
představa o povolání: poskytovat a zajišťovat kvalitní ošetřovatelskou péči

nejoblíbenější činnost: práce na zahrádce, luštění křížovek
představa ideální dovolené: kdekoli v termálních lázních nebo u moře
životní motto/krédo: Žij přítomností, sni o budoucnosti a uč se minulostí.

Co vás přivedlo k rozhodnutí stát se zdravotní sestrou?

Už jako malá holka jsem s kamarádkou při dětských hrách ošetřovala panenky. Tato myšlenka o ošetřování mě neopustila ani při rozhodování o dalším studiu po ukončení základní školy. Inspirací pro mě byla také teta a sestřenice, které pracovaly jako zdravotní sestry. Jejich bílý čepec a modrobílý stejnokroj mě uchvátil natolik, že moje volba byla jasná - stát se zdravotní sestrou.

Co vás na této práci nejvíce „baví“ – dá-li se to tak říct? A co byste nejraději přenechala kolegům?

Samozřejmě povolání zdravotní sestry je velmi náročné. Sestra je štít mezi pacientem a lékařem, často se jí dostává výtek z jedné či druhé strany. Měla by mít vždy dobrou náladu a šířit ji mezi pacienty i lékaře, být usměvavá, edukačně zdatná. Jelikož se na našem oddělení starám o pacientky po operaci prsu, které při propuštění edukuji o možnostech prsních náhrad a vybavuji je pooperační epitézou a edukačním materiálem, dělá mi radost, když odchází spokojené a dané problematice rozumí. Na naší klinice se také již několik let věnuji problematice hojení chronických ran. Nejvíce mě baví, když mohu své bohaté zkušenosti a informace předávat svým mladším kolegyním a studentům. A co bych přenechala kolegům? Ani nevím, spoléhám sama na sebe.

Pracujete na Chirurgické klinice. Měnila byste za jiný obor?

Ne neměnila. Již na praxi na zdravotnické škole se mi líbilo na operačních oborech.

Proč jste si vybrala právě vaše pracoviště?

Po ukončení zdravotnické školy jsem nastoupila do Motolské nemocnice a chtěla jsem pracovat na ORL, ale tehdy nebylo volné místo. Hlavní sestra mi nabídla interní nebo chirurgické oddělení. Já samozřejmě volila chirurgii a vím, že jsem se nemýlila, pracuji zde dodnes tj. 37 let.

Jsou na vašem oddělení nějaká specifika?

Pracuji na lůžkovém oddělení jako staniční sestra a specifikem našeho oddělení je ošetřovatelská péče o pacienty se stomií, s lymfedémem, péče o pacientky po operaci prsu, po plastických operacích. V nejbližším termínu bude otevřeno samostatné lůžkové oddělení plastické chirurgie.

Kdy jste se naposledy nad něčím rozčílila?

Moc se nerozčiluji, ale občas mě rozčílí hloupost druhých.

Zdravotní sestra je neustále v kontaktu s lidmi. Vzpomenete si na nějakého pacienta, který vás nejvíce potěšil nebo pobavil?

Samozřejmě nejvíce mě potěší pacient, který při propuštění řekne, že nám děkuje za péči, že byl u nás spokojený a má úsměv ve tváři.

Jak nejraději relaxujete? Co děláte nejraději ve volném čase?

Nejraději relaxuji na chalupě, kde se věnuji práci na zahrádce a pěstování bylinek. Ve volném čase se hrozně ráda věnuji svým třem vnoučatům, která mi dělají radost. Podnikáme výlety do přírody a za poznáním.

Kdy jste se naposledy ze srdce zasmála?

Jsem veselý člověk, mám na své stanici skvělý kolektiv a smějeme se každý den, protože s úsměvem jde všechno lépe. A také se svoji tříletou vnučkou se hodně zasměji, protože má právě období slova ,,proč“.

Kdo vás ve vašem životě nejvíce inspiroval? Kdo je vaším největším životním vzorem?

Snažila jsem se inspirovat od starších kolegyň, které byly velmi pracovité a předávaly mi své zkušenosti. Životním vzorem pro mě byla třídní profesorka na zdravotnické škole, která byla dosti přísná, spravedlivá, mnohé mě naučila a za to jí vděčím a mohu uplatnit ve své praxi.

text: Bc. Blanka Suchá
foto: David Černý