Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Technologie: Vyšetření pomocí denzitometrie dokáže stanovit hustotu kostní tkáně

Denzitometrie je metoda, která určuje hustotu minerálů v kosti (Bone mineral density - BMD) a hustotu kostní tkáně. Vše je vyhodnoceno především na základě množství kalcia v kostech. Vyšetřovací metoda je rychlá, pacienta nezatěžuje a je bezbolestná. Díky denzitometrickému vyšetření je lékař schopen odhadnout, jak velká jsou rizika zlomenin spojených s osteoporózou.

Odpovídá MUDr. Barbora Hanychová z Kliniky zobrazovacích metod 2. LF UK a FN Motol:

K čemu přesně slouží denzitometrický přístroj?

Je to přístroj, který slouží především k měření osteoporózy, přesněji řečeno hustoty kostí. Umí ale měřit také složení dalších tělesných tkání, to znamená množství tuku, svalů, množství minerálů v těle. Tento nejnovější typ, který máme od konce loňského roku na Klinice zobrazovacích metod ve Fakultní nemocnici v Motole, navíc umí udělat takzvanou predikci viscerálního tuku, který je uložený mezi orgány a v játrech a jeho nadměrné množství je spojeno s rizikem řady závažných onemocnění.

Pro jaké pacienty je vyšetření primárně určené?

Přístroj využíváme hlavně pro měření osteoporózy u žen v období klimakteria, kdy ubývá kostní hmota a dále pak u rizikových skupin. Dokážeme měřit i osteoporózu u dětí, protože nejnovější řada tohoto přístroje umí přepočítat biologický věk na věk kostní, to znamená, že u dětí jejichž kostní věk je nižší než biologický se měření automaticky přepočítá a je díky tomu velmi přesné. Dále metodu využíváme u pacientů, kteří dlouhodobě užívají kortikosteroidy, u pacientů z oddělení revmatologie, endokrinologie, obezitologie a ortopedie. Právě v oblasti ortopedie je měření velkým přínosem, přístroj totiž umí měřit hustotu kostí kolem endoprotézy v gramech na centimetr čtvereční a ověřit tak, zda se endoprotéza neuvolňuje.

Jak přesné je měření?

Přesnost měření byla porovnávána s měřením na CT a shoda je skutečně vysoká. Měří se hustota kostí v gramech na centimetr čtvereční a dále takzvané T-skóre, hodnota, která určuje odchylku kostní minerální hustoty od tabulkové hodnoty. Tabulková hodnota je určena na základě výsledků mladých zdravých jedinců stejného pohlaví a stejného etnika. U dětí se stanovuje Z-skóre, které slouží k porovnání výsledků hustoty kostní hmoty s průměrnými hodnotami osob stejného věku a pohlaví. Získané výsledky umožňují ošetřujícímu lékaři přesně stanovit diagnózu, na jejímž základě pacientovi doporučí režimová opatření, případně navrhne léčbu.

 

 

Jak vyšetření probíhá?

Pacient si musí sundat všechny kovové předměty, lehne si na lehátko a okolo něj se pohybuje snímač a regentka. Základní vyšetření, které se dělá například právě u žen v období klimakteria, a které snímá lumbální páteř a oba kyčle trvá obvykle 5 minut. Pokud se jedná o celotělový sken je to 10 až 15 minut. Vyšetření je zcela bezbolestné.

Na jakém principu přístroj pracuje a má vyšetření nějaké kontraindikace?

Přístroj je založený na základě RTG záření, které je však velmi slabé, nebezpečí ozáření je zde skutečně minimální, přesto by jej neměly podstupovat těhotné ženy. 

Jaký lékař může denzitometrii indikovat?

Vyšetření může indikovat praktický lékař, revmatolog, endokrinolog, gynekolog, ortoped. Domnívám se, že tento přístroj bude nabývat na významu a v budoucnu by bylo dobré vypracovat za jeho pomoci i screenigový program, protože osteoporóza se stává chorobou tohoto století.

Čím to je?

Je to způsobeno dnešním životním stylem, dospělí i děti často jedí fast food, místo pohybu v přírodě sedí doma u televize, nepřijímají sluneční paprsky. Osteoporóza je choroba, která nebolí, první

příznaky se začnou projevovat, až když si pacient udělá nějakou zlomeninu, nebo se zmenšuje, protože jak v kostech ubývá minerálů, obratle se sedají. Nejzávažnější příčinou je nedostatek vitamínu D, jehož zdrojem je v prvé řadě sluneční záření a je zásadní pro udržování homeostázy vápníku a fosforu v organismu. To je problém napříč celou populací, od dětí až po seniory, deficit vitamínu D nejprve způsobuje osteopenii, což je takový předstupeň osteoporózy, kdy začne ubývat kostního minerálu. V této fázi je možná léčba podáváním kalcia a vitamínu D, avšak v případě osteoporózy je již léčení velmi zdlouhavé a léky mají řadu nežádoucích účinků, kontraindikací. Je proto lepší zaměřit se na prevenci, zdravou stravu, dostatek přiměřeného pohybu na slunci. Ženy nad 50 let by měly doplňovat vitamín D vhodnými preparáty, nad 55 let by měl vitamín D užívat každý.

text: MUDr. Barbora Hanychová
foto: David Černý

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY