Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Událost: Prof. MUDr. Václav Chaloupecký, CSc. byl vyznamenán zlatou medailí prof. Václava Libenského

Prof. MUDr. Václav Chaloupecký, CSc., byl v tomto roce vyznamenán za celoživotní přínos dětské kardiologii nejvyšším oceněním České kardiologické společnosti – zlatou medailí prof. Václava Libenského, zakladatele a prvního předsedy Československé kardiologické společnosti. Toto ocenění bylo dosud uděleno pouze 24 domácím a zahraničním osobnostem v oboru kardiologie.

Václav Chaloupecký ukončil v roce 1974 studium na Fakultě dětského lékařství University Karlovy. Do Dětského kardiocentra nastoupil v roce 1977 a v roce 1981 složil atestaci z dětské kardiologie. V letech 1981–1989 byl ordinářem pro pooperační jednotku intenzivní péče a v letech 1989–2015 primářem kardiologického oddělení. Od roku 2016 vykonává funkci zástupce přednosty Dětského kardiocentra pro výuku a výzkum. Habilitoval se v roce 1995 a v roce 2005 byl jmenován profesorem pro obor pediatrie na 2. lékařské fakultě UK.

Zásadní vliv na formování profesního života prof. Chaloupeckého měla kromě práce pod skvělým vedením zakladatele a dlouhodobého přednosty Dětského kardiocentra prof. Milana Šamánka odborná stáž na jednotce intenzivní péče v The Hospital for Sick Children, Cardiothoracic Unit v Londýně v roce 1980. Zde získal prof. Chaloupecký rozsáhlé zkušenosti s intenzivní péčí po operacích vrozených srdečních vad, které zásadně změnily pooperační průběh pacientů v Dětském kardiocentru a v konečném důsledku vedly k poklesu časné mortality z kdysi obvyklých deseti procent na hodnoty kolem jednoho procenta, jedny z nejlepších ve světovém srovnání. Publikačně se v této oblasti mimo jiné věnoval moderní léčbě srdečního a oběhového selhání u dětí, léčbě plicní hypertenze, parenterální výživě a monitorování metabolických funkcí a komplexnímu programu péče o jedince s funkčně jednokomorovým srdcem. Těchto zkušeností využil v letech 1988 - 1989 jako primář (Consultant) pro pooperační JIP při opakovaném pobytu v The Hospital for Sick Children v Londýně.

V dalším profesním životě se prof. Chaloupecký stal nedocenitelným všeobecně vzdělaným dětským kardiologem, který si přes postupující subspecializaci zachoval celkový přehled o oboru, nesmírně cenný pro globální vedení pacientů a rozhodování o strategii léčby. To ho předurčilo k roli primáře kardiologického oddělení, klinické křižovatky odkud se rozbíhaly a kde se opět spojovaly cesty jednotlivých pacientů.

Další velkou zásluhou prof. Chaloupeckého bylo vybudování klinického informačního systému Dětského kardiocentra, který vznikal v 80. letech, v době dávno předcházející běžnému použití počítačů v medicíně. Obsahuje v současné době strukturovaná data o více než 62 800 pacientů, která jsou bohatě využívána jak v klinické praxi, tak i v mezinárodně unikátním programu sledování dlouhodobých výsledku kardiovaskulárních intervencí u dětí v ČR. Vznik tohoto programu je další skvělou zásluhou prof. Chaloupeckého.

Prof. Chaloupecký byl řešitelem celkem 10 výzkumných projektů a grantů, je autorem nebo spoluautorem více než 100 původních prací a 5 kapitol v monografiích. Z jeho pera pochází také základní moderní učebnice našeho oboru, monografie Dětská kardiologie z roku 2006, která obdržela Cenu Českého literárního fondu.

Zlatá medaile prof. Václava Libenského udělená nyní prof. Chaloupeckému Českou kardiologickou společností je skvělým oceněním jeho přínosu dětské kardiologii v České republice, jakož i vyznamenáním pro celý velmi úspěšný obor péče o dětská srdeční onemocnění.

text: Prof. MUDr. Jan Janoušek, PhD
foto: David Černý 

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY